Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Başkan Sarıalioğlu'ndan, 19 Eylül Gaziler Günü mesajı Ulus MYO ormancılık alanında bir ilki gerçekleştirdi Ortahisar'ın yol kalitesi her geçen gün artıyor KOOPERATİF'TEN KAYMAKAMA ZİYARET Kent Konseyinden Kaymakama Ziyaret Sivrikaya Ahilik Haftasını Kutladı KAYMAKAM’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI Kız Kardeşim Eğitim Tırı Trabzon'da Atatürk İlkokulunda servis skandalı.. Akçaabat Düğünleri KARADAĞ YAYLASI MERKEZ CAMİİ'NDE YAYLA BULUŞMASI AKÇAABAT’TA İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI GÖZLER KTܒNÜN ÜZERİNDEYKEN AK PARTİ'DEN AHDE VEFA DAHA ON ALTISINDA İDİ ADNAN CEVHER'DEN ZİYARET Bartın Üniversitesi’nde daha yeşil bir kampüs için kollar sıvandı PANASONIC TRABZON’DA TOPLANTI YAPIYOR Trabzon'da hayvanlar telef oldu!
KOOPERATİF'TEN KAYMAKAMA ZİYARET
KOOPERATİF'TEN KAYMAKAMA ZİYARET
 
AK PARTİ'DEN AHDE VEFA
AK PARTİ'DEN AHDE VEFA
 
ERNİL YAPI YENİ YERİNDE
ERNİL YAPI YENİ YERİNDE
16 Ekim Dünya Gıda Günü
 

16 Ekim Dünya Gıda Günü

Dünya Gıda Günü dolayısıyla Akçaabat Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Sebahattin Yazıcı, yazılı bir açıklama yaparak önemli konulara dikkat çekti.

17 Ekim 2017 Salı 09:32
Yazdır
16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

Bu yılının Dünya Gıda Günü Teması; “Gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yaparak göçün geleceğinin değiştirilmesi” olarak belirlenmiştir.

Küresel dünyamızda açlıklar, yokluklar, iç savaş ve göçe zorlanan insanlar ile zenginlikleri sömürülen geri kalmış toplumların en büyük sorunu olmuştur. Dünyanın yoksul ve gıda güvensizliği yaşayan nüfusunun yüzde 75’inden fazlası kırsal alanlarda, çoğunlukla tarım ve doğal kaynak temelli geçim kaynaklarına bağlı olarak yaşıyor. Birçok kişi ve aile ise ekonomik nedenlerle yoksulluktan kurtulmak için başka uygun seçenek görmediklerinden göç etmektedir.

Bir tarafta açlık, bir tarafta obezite;

Dünyada gıda fiyatlarındaki artış, son yıllarda istikrarlı bir şekilde devam etmektedir. Gıda fiyatlarının artışı elbette ki en çok yoksul kesimleri etkilemekte ve dünyadaki açların sayısı daha da artmaktadır. Bir tarafta açlık, bir tarafta obezite (aşırı kilo) sorunu yaşanmaktadır. İsrafın tahammül edilemeyecek sınırlara ulaştığı gelir düzeyi yüksek olan ülkelerde günlük çöpe giden gıdalar dünyadaki açlık ve tüketilmesi gereken gıda sorununu ortadan kaldıracak düzeydedir.

Göç ve iyi tarım uygulamaları;

Gelişmiş ülkelerde gıda güvenliği ve halk sağlığı için verilen mücadelenin yanında, iyi tarım ve hayvancılık uygulamalarında yatırımlar sürmektedir. Geri kalmış, üretemeyen iç savaş ve kargaşalardan dolayı bir yerden bir yere göç eden insanlar tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yeterince yapamamaktadırlar.

Bunun yanında ülkemiz gibi bazı toplumlarda hızlı bir şekilde kırsaldan kente göç nedeniyle tarım alanları ve meralar istenilen düzeyde kullanılamayarak bitkisel ve hayvansal üretimden geri düşmektedirler. Son yıllarda kendi ihtiyaçları için bile tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunmak istemeyen bir anlayış toplumumuza yerleşmiştir. Oysa kendi kendine yetebilecek şartlarımız olduğu halde üretmek yerine satın almaya eğilim, ucuza almaya yönelip üretim açığı nedeni ile ithalata yönelen bir ülke olmaya hızla gitmekteyiz. Üretimden çekilmek, tarımsal faaliyetleri unutmak, üretim teknik ve teknolojilerinden uzak kalmakla  yeni jenerasyonlara geleneksel veya teknolojik üretimle ilgili bilgi akışını bile sağlayamaz duruma geldik.

Yıllardan beri kırsalda yaşayan kendine yeten bitkisel ve hayvansal üretim konusunda geleneksel tarım ve hayvancılık uygulamalarını yapan bir toplumken şu anda modern tarım ve hayvancılık uygulamalarına geçemediğimizden kazançlı olan tarım ve hayvancılık terk edilmeye eğilim artmıştır. Bugün itibariyle şunu bilmek gerekir kırsalda yaşamak  bitkisel ve hayvansal üretimin içinde olmak bir yaşam şeklidir. Devlet kırsalda yaşamı destekleyen projelere ağırlık verip, orta eğitimde tarım ve hayvancılık eğitimi artacak gençler yetiştirmelidir.

 

Göç ve kırsal kalkınma;

Yoksulluğa bağlı olarak insanlar yeterli gıdayı üretememekte veya satın alamamaktadırlar. Yaşanan doğal afetler, mali krizler, savaşlar ve politik sorunlar nedeniyle artan gıda fiyatları da bu duruma olumsuz etkilemektedir.

Dünya gıda üretim potansiyeli tüm insanları besleyebilecek düzeyde olup dağılım sorunu mevcut sonucu doğurmuştur. Ülkemiz ve bölgemizde imkanları olan kırsalda yer sahibi herkes üretmek zorundadır. Toprağı terk ederek hiçbir gıdaya ulaşılamaz. Teknolojik olarak tohumu içine koyunca  sebze ve meyve alacağımız, ot verip et ve süt alacağımız bir makine üretilmemiştir ve üretilemeyecektir. Bu anlayışla topraklı tarım ve hayvancılığa sahip çıkmak zorundayız. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi bu işlerin içerisinde tutmak gerekir. Kırsalda yaşam tarzını gençlerimize benimseterek, sosyal imkanları ile tarım ve hayvancılığın içinde olmalarını sağlayacak projeleri hayata geçirecek projeler desteklenmelidir.

Gıda olmadan sağlık, sağlık olmadan yaşam olmaz. Üretmeden gıdadan bahsedilemez. Sağlıklı gıdaya güvenle ulaşmak ümidiyle…

Veteriner Hekim Sebahattin YAZICI Akçaabat Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü

Anahtar Kelimeler: Dünya, Gıda, Günü, dolayısıyla, Akçaabat, Belediyesi, Tarımsal, Hizmetler, Müdürü, Sebahattin, Yazıcı, yazılı, bir, açıklama, yaparak, önemli, konulara, dikkat, çekti
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
04:15
Güneş
05:57
Öğlen
12:26
İkindi
15:54
Akşam
18:33
Yatsı
20:03
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1575 Padişah III. Murat'ın görevlendirdiği Müneccimbaşı Takiyüddin Efendi'nin öncülüğünde kurulan İstanbul Rasathanesi, açıldı. Rasathane, devrin Şeyhülislamı tarafından 1580'de yıktırıldı. Araştırmacılar, rasathanenin Galatasaray Lisesi civarında kuruldu
1893 Yeni Zelanda Kolonisi, kadınlara oy hakkı tanıyan ilk ulus oldu. Bu atılımın öncüsü, 1866'da kadın hareketini başlatan Kate Sheppard idi.
1921 TBMM, Mustafa Kemal Paşa'ya, Mareşal rütbesiyle Gazi unvanı verdi.
1935 Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışmasını yasaklandı.
1941 II. Dünya Savaşı'nda Alman kuvvetleri Kiev'i işgal etti.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
Sayısal Loto
18.09.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
09 - 11 - 15 - 27 - 30 - 49
Şans Topu
18.09.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
10 - 14 - 23 - 27 - 30 - 10
On Numara
16.09.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
04 - 06 - 11 - 15 - 26 - 29 - 32 - 35 - 44 - 45 - 47 - 52 - 56 - 58 - 61 - 63 - 65 - 71 - 72 - 74 - 76 - 77
Süper Loto
12.09.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 22 - 38 - 39 - 53 - 54
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur