Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
TFF KARARINI VERDİ Şehidimizin adı yaşatılacak CAMiLER YARIN İBADETE AÇILIYOR Akçaabat’ta şoförler çok rahatsız Kanber 4 Haziran’da Yollardayız Aydın Bunlar Tam Deli Dumrul ! Trabzonspor'da 4 imza birden Çevre ve Şehircilik Trabzon İl Müdürü Korkmaz, Başkan Çebi’yi Ziyaret Etti BÜYÜKŞEHİR BAYRAMDA DA GÖREV BAŞINDAYDI Başkan Hekimoğlu: 'Hedefsiz yaşayamayız' Akçaabat'ta Cuma Namazları Nerede Kılınacak MÜSİAD Trabzon’dan Türkiye’ye örnek Turizm Projesi Bartın Üniversitesi ailesi ‘dijital’ bayramlaşmada bir araya geldi KEDİNİN YARDIMINA AKÇAABAT BELEDİYESİ KOŞTU 2020 Ramazan Ayı Trabzon'dan Ulaşılan İyilikler VİRÜSE KARŞI ANTİ VİRÜS (DUA) Ortahisar, bayram yasaklarını hissettirmedi ! İYİ BAYRAMLAR ÖZGÜNEŞ'TEN BAYRAM MESAJI RAMAZAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİZ
Akçaabat’ta şoförler çok rahatsız
Akçaabat’ta şoförler çok rahatsız
 
Akçaabat'ta Cuma Namazları Nerede Kılınacak
Akçaabat'ta Cuma Namazları Nerede Kılınacak
 
KEDİNİN YARDIMINA AKÇAABAT BELEDİYESİ KOŞTU
KEDİNİN YARDIMINA AKÇAABAT BELEDİYESİ KOŞTU
16 Ekim'in ' Dünya Gıda Günü.
 

16 Ekim'in " Dünya Gıda Günü.

Dünyadaki açlık, yetersiz beslenme, gıda israfı, gıda güvenliğine dikkat çekmek ve bu konularda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 16 Ekim'in " Dünya Gıda Günü" olarak kutlanmakta olup, Bu yılın ana teması "Sosyal Koruma ve Tarım: Kırsal Refahın Arttırılması" olarak belirlenmiştir.

16 Ekim 2015 Cuma 18:00
Yazdır

Dünyadaki açlık, yetersiz beslenme, gıda israfı, gıda güvenliğine dikkat çekmek ve bu konularda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 16 Ekim'in " Dünya Gıda Günü" olarak kutlanmakta olup, Bu yılın ana teması "Sosyal Koruma ve Tarım: Kırsal Refahın Arttırılması" olarak belirlenmiştir.

Yazıcı, insanların sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için onların beslenme gereksinimi ve tercihlerine uygun, yeterli, sağlıklı, kaliteli ve besleyici gıdaya kısaca güvenilebilir gıdaya her zaman ulaşabilmesi ve bu durumun sürdürülebilirliği gerekmektedir. Bu konu çok önemlidir ve önemli olduğu için de uluslararası düzeyde ele alınmaktadır. Bugün dünyadaki aç insan sayısı 1 milyar, obez insan sayısı2 milyar civarındadır. 1996 yılında Roma’da yapılan, Devlet ve Hükümet Bakanlarının katıldığı ilk “Dünya Gıda Zirvesi”nde dünya açlık çeken insan sayısının 2015 yılına kadar yarıya indirilmesi, o zamanki sayıya göre 420 milyona indirilmesi hedef olarak benimsenmişti. Acıdır ki geçen on beş yılda dünyadaki aç insan sayısında 2.5 kat artış olmuştur dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanlarımızın, en doğal hakları olan güvenilir ve sürdürülebilir gıdaya ulaşmasında sorunlar yaşanmaktadır. Sorunların en büyüğü güvenilir gıdaya ulaşılmasındaki sosyal adaletsizliktir. Ülkemizde belli zümreler lüks içinde şatafatlı hayat sürdürürken belli bir kısım özellikle kırsal alanda yaşayan kısım açlık sınırında, yoksulluk içinde yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), kırsal yoksulluk döngüsünü kırmak için "Sosyal Koruma ve Tarım" olarak belirlenmiş olduğu temanın çok iyi anlaşılması gerekmektedir.

Sosyal koruma, sigorta, kredi ve üretim desteği gibi konuları kapsamakla birlikte aslında burada ön plana çıkması gereken en önemli konular “kooperatifleşme”’ ve “yetiştirici birlikler”dir. Kooperatifler ve yetiştirici birlikleri gelişmiş dünya ülkeleri çitçileri için en önemli sosyal koruma şemsiyesidir ve bu şemsiye sayesinde üretme, pazarlama, tarımsal üretime devlet desteği ,sigorta gibi konular başta olmak üzere bir çok konuda sorun yaşamamaktadır ve daha da önemlisi ülkesinde ki tarımsal politikalara müdahale edebilmektedir. Örneğin Hollanda’da kooperatiflerin tarım pazarındaki payı % 90, Yeni Zelanda’da süt ve süt ihracat piyasasının % 95’i, et piyasasının % 70’i, tarımsal üretimin % 50’si, gübre piyasasının % 70’i, Norveç’te süt kooperatifleri süt ürünleri üretiminin % 99’nu karşılamaktadır. Türkiye’de bu oran kooperatiflerin uzun süreli geçmişine rağmen, halen % 2’ler düzeyindedir. Ülkemizde birkaç kooperatifin ( Pankobirlik, Marmarabirlik, Trakyabirlik, Karadenizbirlik, vb.) dışındaki kooperatiflerin etkinliklerinin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.Kırsal kesimde hayvancılık ve ziraatle uğraşan aileler çeşitli sebeplerden dolayı kooperatif ve yetiştirici birliklerine ilgi göstermeyerek ellerindeki en önemli kozdan “ sosyal koruma” kozundan yararlanamamaktadır. Bu yüzden bir çok kere hayvansal ve bitkisel gıda üretimi başta olmak üzere üretimde çeşitli nedenlerden dolayı ( yanlış tarımsal politika uygulamaları, tarımsal desteklemelerin yetersiz oluşu , üretim materyali bulamaması, kuraklık sel gibi doğal afetler v.s) sıkıntılar yaşamaktadır. Çekilen bu sıkıntılar ülkemizde güvenilir ve sürdürülebilir gıda üretimini ve tüketimini doğrudan etkilemektedir.

Tarımda Sosyal korumanın en önemli enstrümanları olan kooperatifler ve yetiştirici birlikleri, yerel üretimin artmasına, yerelleşmeye sağlayacağı fayda ile de beslenmede anahtar rolü üstlenecek, gıda ile ilgili tekelleşmeyi kıracak sonuç olarak da kırsalda çiftçilerimizin refah seviyesini yükseltecektir. Bu gün marketlerde gidildiğinde ne yazık ki bir çok ülkenin hatıra sayılır çeşitlilikte özellikle et ve et ürünleri , süt ve süt ürünleri başta olmak üzere gıda maddeleriyle karşılaşıyoruz. Gelişmiş ülke çiftçisi sosyal koruma şemsiyesi sayesinde ürettikleri malları ihraç ederken bizim çiftçilerimiz her geçen gün daha da artan sorunlarıyla boğuşmaktadır. Güvenilir gıda üretmek ve bunun sürdürülebilirliğini sağlamak kadar bu konuda dışa bağımlı olmamak da önemli bir konudur.

43. Alay 1. Piyade Taburu 1. Bölüğü’nün 1915 yılı Çanakkale Savaşındaki yemek listesi;

15 Haziran Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yağlı buğday çorbası ve ekmek.

26 Haziran Sabah: Yok. Öğlen: Yok. Akşam: Üzüm hoşafı, ekmek.

18 Temmuz Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yarım tayın ekmek.

21 Temmuz Sabah: Yarım ekmek. Öğlen: Yok. Akşam: Şekersiz üzüm hoşafı, ekmek YOK

Ülke olarak yokluğun ne demek olduğunu unutmuş gibiyiz. Unutmamamız gerekmektedir. Gıda ürünleri başta olmak üzere yerli malı ve üretimi baş tacı edilmelidir. Bir an önce bu üretimi sağlayan çiftçilerimiz sosyal koruma projeleriyle desteklenmesi, kırsaldaki yaşam refahının yükseltilmesi gerekmektedir.

Bütün insanlığın barış ve huzur içinde yaşaması, açlığın ve israfın son bulması dileğiyle Dünya Gıda Gününüz kutlu olsun.

 

Anahtar Kelimeler: Dünyadaki, açlık, yetersiz, beslenme, gıda, israfı, gıda, güvenliğine, dikkat, çekmek, ve, bu, konularda, toplumsal, farkındalık, oluşturmak, amacıyla, her, yıl, 16, Ekim'in, ", Dünya, Gıda, Günü", olarak, kutlanmakta, olup, Bu, yılın, ana, teması, "Sosyal, Koruma, ve, Tarım, Kırsal, Refahın, Arttırılması", olarak, belirlenmiştir
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1431 Jeanne d'Arc, büyücülük suçu ile yargılandı ve yakıldı.
1453 Fatih Sultan Mehmet, Hızır Bey'i (Çelebi) İstanbul'a ilk belediye başkanı olarak atadı. İstanbul'da o günden bu yana 475'i Osmanlı ve 30'u Cumhuriyet döneminde olmak üzere 505 belediye başkanı görev yaptı.
1631 Fransa'nın ilk gazetelerinden, 'La Gazette', Theophraste Renaudot tarafından yayımlanmaya başlandı.
1806 Andrew Jackson, Charles Dickinson adında birini karısına hakarat ettiği için yaptıkları düelloda öldürdü. Andrew Jackson o tarihte henüz ABD başkanı olmamıştı.
1876 Osmanlı Padişahı Abdülaziz, bilekleri kesilerek ölmüş olarak bulundu. Doktorlar tarafından intihar ettiğine karar verilmişse de yaygın kanı öldürüldüğü yönündedir. Yerine kendisini tahttan indiren yeğeni V. Murat geçti.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur