Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Yomra’da asfalta devam… ZİRAAT ODASI ORMAN HAFTASINDA FİDAN DAĞITI HİLMİ SARAL AÇIKLAMA YAPTI SEÇİME GÜNLER KALA ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ Liselilere Çanakkale savaşları anlatıldı Akbulut’tan bayraklı gezi AKÇAABAT’TA KÜTÜPHANE HAFTASININ 55.YILI KULLANDI Genç: Tarihi gün yüzüne çıkaracağız ORMAN HAFTASI KUTLANIYOR Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Gümrükçüoğlu’nu ziyaret etti SAĞIROĞLU: PROJELERİMİZ YOMRAMIZIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK Arak’lı Siyasetine Örnek Olacak davranış Trabzonspor İstişare Kurulu'ndan açıklama Akçaabat’ın ortak adayıyım CHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Akyüz: 1 Nisan yeni bir başlangıç olacak! Ysk Açıkladı:31 Mart'ta Nasıl oy kullanılacak? Genç, meyve ve hobi bahçesini açtı BU PROJELER SINIFI GEÇER Sebahattin Yazıcı Yazdı “BATAKHANE GÜZELİ” ADLI OYUN SAHNELENMEYE DEVAM EDİYOR.
BU PROJELER SINIFI GEÇER
BU PROJELER SINIFI GEÇER
 
ÖZGÜNEŞ'TEN ÇOK ANLAMLI KAMPANYA
ÖZGÜNEŞ'TEN ÇOK ANLAMLI KAMPANYA
 
ADEM DEĞERMENCİ'DEN MUHSİN YAZCIOĞLU MESAJI
ADEM DEĞERMENCİ'DEN MUHSİN YAZCIOĞLU MESAJI
AMACIMIZ MİLLİ TARIM
 

AMACIMIZ MİLLİ TARIM

AK Parti Trabzon Milletvekili Aday Adayı Burhanettin Topsakal:

10 Mayıs 2018 Perşembe 16:10
Yazdır

Tarım ve tohumculuk sektörlerinin hem ekonomik hem de stratejik anlamda Türkiye'nin en önemli sektörleri arasında olduğuna işaret eden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Trabzon Milletvekili aday adayı Burhanettin Topsakal, “Bizim amacımız her alanda olduğu gibi tarımda ve tohumculukta da milli üretimi gerçekleştirmektir.”  dedi.


 

“Milli Tohum, Milli Savunma ve Milli Enerji Kadar Önemlidir”

30 yıldır tarım ve tohumculuk sektörlerinde kamuda, sivil toplum ve meslek örgütlerinde Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkanı ve üst düzey yönetici olarak hizmet veren AK Parti Trabzon Milletvekili aday adayı Burhanettin Topsakal, mili tarım ve gıda ile tohumculuğun en az milli enerji ve milli savunma sanayi kadar önemli olduğunu söyledi.

İstihdamın artırılmasında da önemli bir yere sahip olan tohumculugun tarımın vazgeçilmezi olduğuna, özellikle kırsalın gelişimi ve ekonomik kazanımının artırılmasında tarım ve tarım temelinde de tohuma vurgu yapan Topsakal “Milli üretime ağırlık veren hükümetimizin bu projelerinde yer alarak bölge ve ülke kalkınmasına katkı sağlamak önceliğimizdir,  bu uğurda canla başla çalışıp üretmekteyiz. Çıktığımız bu kutlu yolda bölgemiz insanının hizmetinde ve ülkemiz kalkınmasının içerisinde olmak temel hedefimizdir.” dedi.


1988 yılından bu yana Türkiye’nin yeterli ve dengeli beslenmesini esas alan, ileri teknolojiye dayalı, altyapı sorunlarını çözmüş, örgütlülüğü ve verimliliği yüksek, etkin ve talebe dayalı tarımsal üretim yapısıyla uluslararası rekabet gücünü artırmış, doğal kaynakları sürdürülebilir kullanan bir tohumculuk sektörünün oluşumu için çalıştığını vurgulayan Burhanettin Topsakal, “Şükürler olsun ki; devletimizin verdiği destekle ülkemizin savunması için çok önemli olan yerli uçak, yerli tank, yerli gemi gibi dev projeler ile milli enerjiye yönelik politika ve projeler dışa bağımlılığımızı giderek azaltıyor.  Biz milli tarımın ve milli tohumun da yerli uçak, yerli tank yerli enerji kadar önemli olduğunu biliyoruz ve bunun için çalışmalarımıza son sürat devam ediyoruz.” dedi.

“Yükselen Değer Tohumculuk; Geleceğimizin Teminatıdır”

Tohumun çok stratejik bir ürün olduğunu söyleyen Burhanettin Topsakal, “Tarımsal üretimin ana kaynağı tohum olduğu için, gelecekte en büyük silah yine tohumdur.  Tohumculuk Türkiye‘de ve dünyada yükselen bir değer. Biz de milli tohumculuğu milli servet gibi görüyor, çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Topsakal tohumculuğun Türkiye‘de son 15 yılda ivme kazanarak önemli bir sektör haline geldiğini söyledi. Türkiye‘deki tohum üreten firmaların dünyadaki rakip firmalara göre çok genç olduğunu ancak buna rağmen tohumculuk sektöründe çok iyi bir noktaya gelindiğini belirten Topsakal, “Türkiye‘de tohum firmaları genelde 20-25 yıllık geçmişi olan firmalar. Dünyada 200 yıldır tohumculuk yapan firmalar var. Buna rağmen şu anda Türk tohumculuğu çok iyi noktada. Türkiye, dünyaya tohum satan bir ülke haline geldi.” diye konuştu.

“Tohumculuk Yerli Çeşitlerle Büyüyor”

Burhanettin Topsakal, “Buğday, arpa, çeltik, bazı yem bitkileri ve yemeklik baklagillere ait sertifikalı tohumlukların önemli bir kısmı Türkiye’de ıslah edilen çeşitler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Hibrit sebze tohumculuğunda yeterlilik oranımız % 10’dan % 60’a çıkmıştır, hububatta ise %90 seviyelerindedir ve bu oranlar giderek artmaktadır. Yerli tohum şirketlerimiz hibrit sebze, pamuk, ayçiçeği, mısır gibi ürün gruplarında kendi ıslah ettikleri çeşitlerle hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda rekabet eder düzeye gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Üretim ve İhracat Rakamları Büyümenin Göstergesi”

Topsakal,  “2002 yılında 145 bin ton olan üretim, 2007 yılında 325 bin ton, üretilen tohumluğun kalitesinin artması her geçen gün sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteklerinin etkisi ve özel sektörün gayretleri ile 2010 yılında 497 bin tona yükselmiş, 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona yaklaşmıştır.  Söz konusu dönemler içerisinde dış ticaret dengesi de ihracat lehine gelişmeye başlamış, 2007 yılında % 38 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2017 yılında % 73’e çıkmış, fide, fidan ve süs bitkileri eklendiğinde bu oran % 92 olmuştur. Türkiye 2017 yılında 80 ülkeye 44 bin ton tohum karşılığı 136 milyon dolarlık ihracat yapmıştır. Türkiye’de son 15 yılda ihracatını 8 kat arttıran başka sektör yoktur. 80 ülkeye tohum ihraç ediyoruz.” dedi.

“Tarımda ve Tohumculukta Büyük Hedeflerimiz Var”

Tohumculuk sektörünün 2023 yılına kadar 2 milyon ton sertifikalı tohum üretimi ve 500 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedeflediğini belirten Topsakal, bilgi ve birikimini Allah’ın izni ve Trabzon halkının teveccühleriyle Gazi TBMM çatısı altında millete hizmet için kullanmak istediğini ve tarımdaki hedeflerinin Türkiye’nin küresel gücüne güç katacağını kaydetti.

Topsakal, “Tarımsal desteklerin tarım havzaları bazında, sosyal amaçlı ve üretim odaklı olarak yeniden düzenleneceğini, girdi maliyetlerinin düşürüleceğini, tarımsal işletmelerin gelirlerinin artırılacağını, çok sayıda ve dağınık yapıdaki parsellerden oluşan tarım işletmelerinde bütünlüğün sağlanması için arazi parçalanmasının önüne geçileceğini, toplulaştırma ve sulama yatırımlarının artacağını” ifade etti.

Temayül teşekkürü

AK Parti’nin 5 Mayıs Cumartesi günü düzenlediği Trabzon Milletvekili Aday Adayı Temayül Yoklaması’nın da bir bayram havasında geçtiğini belirten Burhanettin Topsakal, 1290 partilinin oy kullandığı yoklamayı partinin tabanda tek yürek olması açısından önemsediğini belirtti.


İl Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Kolları Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gençlik Kolları Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkanları ve Belediye Meclisi Üyeleri, Mahalle Başkanlarından oluşan partisindeki gönüldaşlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Topsakal, Genel Başkan Recep tayyip Erdoğan’ın partinin omurgası olarak nitelendirdiği teşkilatların bu dinamik yapısıyla 24 Haziran seçimlerinde de oy patlaması yapacaklarına inandığını kaydetti.


Burhanettin Topsakal kimdir?

1964 yılında Trabzon’da doğdum. İlkokulu Akçaabat’ta tamamladıktan sonra Trabzon İmam Hatip Lisesi’nde başladığım orta öğrenimimi Akçaabat Lisesi’nde tamamladım.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 1986 yılında mezun olduktan sonra vatani görevimi tamamlayıp 1988 yılında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Birliği 1246 Sayılı Şinik Tarım Kredi Kooperatifi’nde çalışmaya başladım.

Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Birliği’nde 2003 yılına kadar memur ve şef olarak görevime devam ettim. 2003 yılında Bölge Müdür Yardımcısı oldum. 2004 yılında Trabzon Bölge Birliği Bölge Müdürlüğü görevine atanarak 2007 yılına kadar bu görevimi sürdürdüm.

2007 yılında, Tarım Kredi Kooperatiflerinin bir şirketi olan TAREKS Tarım Ürünleri Araç Gereç İthalat İhracat ve Ticaret Anonim Şirketi’ne Genel Müdür olarak atandım ve halen bu görevi yapmaktayım.

Tarım Sektöründe başta çiftçilerimiz olmak üzere ülkemizin ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla her türlü faaliyeti yürüten TAREKS bünyesinde hayvancılık, gıda ve tohumculuk konularında uzun yıllar çalıştım.

Hayvancılık alanında özellikle damızlık hayvan yetiştiriciliği ve suni tohumlama, Gıda ve bakliyat üretimi konusunda çiftçimizin ürünlerinin değerlendirilmesi, bu ürünlerin işlenerek Kızılay, Vakıflar, Sosyal Yardım Kuruluşları ve Cezaevleri gibi kurumlara gıda olarak ulaştırılması faaliyetlerinde çalıştım.

Tohumculukta ise ülkemiz için stratejik önemi olan hububat, bakliyat, patates’ te çeşit geliştirme ve sertifikalı tohum üretiminin artırılmasında ve dışa bağımlılığın azaltılmasında uzun yıllar çaba sarf ettim.

Özellikle tohumculukta yabancı firmaların hâkim olduğu hibrit mısırda 2009 yılından buyana ar-ge ve ıslah çalışmalarının ülkemizde yapılması, yerli çeşitlerin geliştirilmesi, üretilmesi ve diğer ülkelere ihraç edilmesi konularında çalışmalar yaptım.

Tohumculuk sektörünün dışa bağımlılığının azaltılması, uluslararası alanda rekabet gücünün artırılması ve küresel tohum endüstrisinde yer edinmesi hususlarında gayretlerde bulundum.

TAREKS’deki Genel Müdürlük görevimin yanı sıra, tohumculuk sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Tohumcular Birliğinde bir dönem yönetim kurulu üyeliği, Türkiye Tohumculuk Sektörünün en önemli meslek kuruluşlarından biri olan ve kurucuları arasında da yer aldığım, bugün itibariyle 850 tohum şirketinin üyesi olduğu Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)’nin 2008 yılından bugüne kadar Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptım. Son iki yıldır da TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım.

Aynı zamanda, Sektörümüzdeki en eski sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneğinde (TÜRKTED)Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptım.

Türkiye Tohumculuk Sektöründe yoğun bir tempoda geçen meslek hayatım boyunca kazandığım tecrübe, ülkemizin savunması nasıl ki yabancılara emanet edilemeyecek kadar önemli ise tarım,gıda ve tohumculuğumuzun da aynı önemde olduğunu bana gösterdi. Ayrıca, Ülkemizin başta tohumculuk olmak üzere tarımsal ürünlerde daha fazla ihracat potansiyeli olduğunu ve bunu gerçekleştirmemizin çok güç olmadığına inanmaktayım.

Ülkem, milletim ve sektörüm için daha iyi hizmet edebilmek gayesiyle Milletvekilliği Aday Adaylığına başvurmaya karar verdim.

Evli ve biri meslektaşım olan kız, diğeri de İşletme Fakültesi son sınıf öğrencisi olan erkek olmak üzere iki çocuk babasıyım. Halen, Ankara Akçaabatlılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak bölgeme hizmet etmekteyim.

Anahtar Kelimeler: AK, Parti, Trabzon, Milletvekili, Aday, Adayı, Burhanettin, Topsakal
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
04:26
Güneş
06:08
Öğlen
12:38
İkindi
16:08
Akşam
18:48
Yatsı
20:18
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1636 Hollanda'da Utrecht Üniversitesi kuruldu.
1812 Venezuela'nın Karakas şehri, şiddetli bir depremle tahrip oldu.
1821 Seyyid Ali Paşa sadrazamlıktan alınarak yerine Benderli Ali Paşa atandı.
1917 I. Dünya Savaşı: Çanakkale Boğazı'nın Anadolu yakasında görev yapmak üzere Osmanlı 15. Kolordusu'nun teşkili.
1915 I. Dünya Savaşı: Birinci Gazze Muharebesi
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
 9
Sivasspor
26
9
7
10
34
 10
Kasımpaşa
26
10
4
12
34
 11
Alanyaspor
26
10
4
12
34
 12
Kayserispor
26
8
9
9
33
 13
Fenerbahçe
26
7
10
9
31
 14
Ankaragücü
26
9
4
13
31
 15
Bursaspor
26
5
13
8
28
 16
Göztepe
26
8
3
15
27
 17
Erzurum BB
26
4
10
12
22
 18
Akhisar Bld.Spor
26
5
6
15
21
Sayısal Loto
23.03.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 09 - 15 - 18 - 41 - 47
Şans Topu
20.03.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 - 12 - 28 - 32 - 34 - 02
On Numara
25.03.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 02 - 04 - 09 - 10 - 11 - 16 - 22 - 25 - 31 - 51 - 59 - 62 - 63 - 67 - 69 - 71 - 73 - 74 - 75 - 76 - 79
Süper Loto
21.03.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 19 - 47 - 49 - 52 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur