Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
100. YILDÖNÜMÜNDE GENÇLİK BAYRAMI KUTLANDI Cumur Mezarı Başında Anıldı Gümüşlü mahallesindeki iftara ilgi çok oldu. ÖZGÜNEŞ İŞ ORTAKLARINI BULUŞTURDU Yeniden Refah Partisi Akçaabat ilçe Başkanı Sn Barış SANDIKCI nın 19 mayıs mesajı.. EYÜPOĞLU'NDAN 19 MAYIS MESAJI EKİM’DEN 19 MAYIS MESAJI Sera Gölüne İnceleme BARTIN ÜNİVERSİTESİ 8.SIRADA YER ALDI Özel Öğrenciler Trabzonspor’u Ziyaret Etti ANADOLU’DAN BİR İLK DAHA… MÜFTÜ HÜSEYİN KÖKSAL ŞEHİT AİLESİNİ ZİYARET ETTİ MY TURİZM ÇALIŞANLARINA İFTAR YEMEĞİ VERDİ Genç: Trabzon eğitimde umut vaat ediyor Adnan GÜNNAR Araklılı Hemşehrileriyle İftarda Buluştu. Deniz mevsimi açıldı Türk Kızılay derneği Akçaabat şubesi'inden iftar. BELEDİYEDEN DENEME SINAVINA DESTEK BAŞKAN EKİM İFTAR SOFRASINI ZİYARET ETTİ HUZUREVİ’NDE HUZUR VAR
MY TURİZM ÇALIŞANLARINA İFTAR YEMEĞİ VERDİ
MY TURİZM ÇALIŞANLARINA İFTAR YEMEĞİ VERDİ
 
ANADOLU’DAN BİR İLK DAHA…
ANADOLU’DAN BİR İLK DAHA…
 
ALSANCAK MUHTARINDAN DAYANIŞMA İTARI.
ALSANCAK MUHTARINDAN DAYANIŞMA İTARI.
İlk kilit hamle: Oylama yöntemi
 

İlk kilit hamle: Oylama yöntemi

İktidar ve muhalefet, bugünkü kritik hamleler için stratejilerini belirledi. Bu süreçte ilk kilit hamle oylama yöntemi olacak. Geçmişte suç fiillerini ayrı ayrı oylama örneği ise bulunamadı

22 Aralık 2014 Pazartesi 08:31
Yazdır
17-25 Aralık operasyonlarının yıldönümünde gözler, TBMM Soruşturma Komisyonu’nun Ak Partili eski bakanlar Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Muammer Güler hakkında bugün yapacağı oylamaya çevrildi.


Komisyonda her bakan için oylama ayrı ayrı yapılacak ve haklarında verilen kararlar da, ‘suçun şahsiliği’ dikkate alınarak ayrı ayrı kaleme alınacak. Komisyonda bakanlar hakkındaki oylamalar açık olacak. Buna göre komisyon, Meclis soruşturma önergesinde haklarında iddia edilen suçlar için bakanların Yüce Divan’a sevk edilip edilmemelerine ilişkin kararlarını 11 ayrı oylama sonucu netleştirecek. Komisyonda haklarındaki suçlamalar doğrultusunda Güler için 4, Çağlayan için 3, Bağış ve Bayraktar için ise 2’şer kez, ‘Suçlu mu, değil mi?’ oylaması gerçekleştirileceği konuşuluyor. 4 eski bakan için Yüce Divan kararı çıkmazsa muhalefet partileri, muhalefet şerhi yazabilecek.

Örnek bulunamadı
Oylama öncesinde kulislere oldukça ilginç bilgiler yansıdı. TBMM uzmanları, iktidar ve muhalefet partileri ile soruşturulan bakanların ‘oylamanın yöntemi’ konusunda hummalı bir araştırma yaptığı ortaya çıktı. Komisyonun iktidar kanadının oylamada suç fiillerinin de ayrı ayrı oylanması konusuna odaklandığı öğrenildi.
Komisyon ve TBMM’nin hukukçu uzmanları Yüce Divan oylamasında suç fiillerinin ayrı ayrı oylanmasını araştırırken, geçmişteki soruşturma komisyonlarında böyle bir uygulama bulunmadığı tespit edildi.

‘Suç daraltılabilir’
Kulislerde komisyonun bakanlar hakkındaki suç fiillerini ayrı ayrı oylatırsa, daha komisyon aşamasında suçların kapsamı daraltılacağı için bakanların Yüce Divan’a gitseler dahi suçsuz bulunma olasılığının yüksek olabileceği konuşuluyor.
Çağlayan’a “Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet, resmi belgede sahtecilik ve rüşvet”, Güler’e, “resmi belgede sahtecilik, nüfuz ticareti, gizliliğin ihlali, Bağış’a, “nüfuz ticareti ve rüşvet”, Bayraktar’a ise, “nüfuz ticareti ve görevi kötüye kullanma” suçlamaları yöneltiliyor.
Komisyonun birbirinden bağlantısı olduğu gerekçesiyle isnat edilen bu suç fiillerini ayrı ayrı oylatılacağı görüşünün ağırlık kazandığı dile getiriliyor.

Tarihinde ilk olacak
4 Bakan hakkında soruşturma yapan komisyon, ayrı ayrı bir oylama gerçekleştirilirse geçmişte böyle bir uygulama olmadığı için soruşturma komisyonu bir ilki gerçekleştirerek tarihe geçmiş olacak.
Soruşturma Komisyonu’nun Ak Partili bir üyesi suç fiillerinin ayrı ayrı oylanması gerektiğini dile getirdi. Her kişi ve fiil için ayrı oylamanın kaçınılmaz olduğunu belirten Ak Partili üye, 5 ayrı suç isnat edilmişse birinci fiilin suç oluşturup oluşturmadığının bağımsız olarak karara bağlanması gerektiğini kaydetti. Ak Partili üye, bugünkü toplantıda muhalefet üyeleriyle birlikte oylamanın yöntemini oylayacaklarını     kaydetti.

‘Mahkemeye güvenilebilir’

Bazı bakanların basit suçlamalarla Yüce Divan’a gönderileceği tartışması kulislerde kulaktan kulağa dolaşırken üst düzey bir Ak Parti yöneticisi ise ilginç bir çıkış yaptı. Üst düzey yönetici, bakanların Yüce Divan’a gitmeleri halinde Anayasa Mahkemesi’ne ne kadar güvenilebileceği konusunda “İptal davalarında güvenmemek mümkün, siyasi şeyler bunlar. Anayasaya aykırı der iptal eder. Fakat Yüce Divan olarak baktığı kararda, ağır ceza mahkemesi formatını, dikkatini koruyor mahkeme. Yüce Divan kararlarında mahkemeye güvenilebilir” diye konuştu.

Bakanlar kulisten ayrılmıyor

Soruşturulan bakanların son günlerde TBMM kulisinden hiç ayrılmayarak Ak Partili milletvekilleriyle yoğun temaslarda bulundukları gözlendi. Soruşturulan bir bakanın Komisyon ve TBMM hukukçularına “Muhalefet önerge verebilir mi? Verirse ne olur?” sorusunu yönelttiği öğrenildi.
Anketlerle ölçülecek
Kulislerde Ak Parti’nin “4 bakanı veya bir kaçını Yüce Divan’a göndermesi halinde yolsuzluk suçlamalarını kabul etmiş görüntüsü vereceği” ile “Yüce Divan’a gönderme olmazsa iddiaları umursamadığı, yolsuzlukları sahiplendiği yönünde kanaat oluşacağı” handikabıyla karşı karşıya olduğu öne sürülüyor.
Ak Parti Genel Merkez yönetiminin komisyonda çıkacak Yüce Divan’a gönderme veya göndermeme kararının Genel Kurul’daki son oylamasına kadar kamuoyunda algıyı anketler aracılığıyla tespit ederek ona göre tavır belirleyeceği dile getiriliyor.

CHP ‘tek oylama’ istiyor

Komisyonun CHP kanadı ‘tek oylama’ istiyor. CHP’liler suç fiillerinin ayrı ayrı oylanması halinde Ak Partililerin ağır suçlara ilişkin fiillerde bakanları Yüce Divan’a göndermeyip daha hafif suçlamalarda bulunarak yargılamadan fazla yara almadan kurtulmalarını amaçladıklarını düşünüyor. “Bakın Yüce Divan’da aklandılar” görüntüsünün verilmek istenebileceğini dile getiriyor.

 

İşte komisyondaki 14 üye

Dört eski bakan hakkında yapılacak oylama nedeniyle gözler TBMM Soruşturma Komisyonu’nda... Tarihi oylamada, Ak Parti’den tamamı hukukçu 9, CHP’den 3’ü hukukçu 1’i işletme mezunu 4,MHP’den ise işletme mezunu bir milletvekili olmak üzere toplam 14 üye karar verecek

Hakkı Köylü

Komisyon Başkanı. Ak Parti Kastamonu milletvekili.
İÜ Hukuk Fakültesi mezunu. Eski cumhuriyet savcısı. Partisinin üç dönemlik milletvekillerinden.

Mustafa Akış

Ak Parti Konya milletvekili.  Yerel seçimlerden sonra, yedek listeden partinin kongreden sonraki en üst organı olan MKYK’ya girdi.

Yusuf Başer

Ak Parti Yozgat milletvekili. TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’na Zeyid Aslan’ın istifasının ardından başkanlık yapmıştı.

M. Kemal Şerbetçioğlu

Ak Parti Bursa milletvekili. 1969 doğumlu. İÜ Hukuk Fakültesi mezunu. 1996 yılından itibaren serbest avukat olarak çalıştı.

Bilal Uçar

Ak Parti Denizli milletvekili. İskanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Basın yayın alanında çalıştı, serbest avukatlık yaptı.

İlknur İnceöz

Ak Parti Aksaray milletvekili. İki dönemdir parlamentoda. İÜ  Hukuk Fakültesi mezunu. Sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı.

Ayşe Türkmenoğlu

Ak Parti Konya milletvekili. İkinci dönemi. İÜ Hukuk Fakültesi mezunu. Konya’dan 72 yıl aradan sonra Meclis’e giren ilk kadın milletvekili.

İsmet Su

Ak Parti Bursa milletvekili. İÜ Hukuk fakültesi mezunu. Grup Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı ve Anayasa Komisyonu sözcüsü.

Yılmaz Tunç

Ak Parti Bartın milletvekili. Grup Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Merkez Siyasi Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Rıza Türmen

CHP İzmir milletvekili. Büyükelçi, yargıç ve gazeteci. İÜ Hukuk Fakültesi mezunu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıçlığı yaptı.

Erdal Aksünger

CHP İzmir milletvekili. İşadamı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Bilişim çalışmalarıyla biliniyor. Çeşitli vakıflarda başkanlık yaptı.

Osman Korutürk

CHP İstanbul milletvekili. CHP’li Ercan Cengiz’in istifası sonrası komisyona girdi. 6. Cumhurbaşkanı Fahri S. Korutürk’ün oğlu.

Emre Köprülü

CHP Tekirdağ milletvekili. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Köprülü, 2002 yılında CHP üyeliği ile aktif siyasete başlamıştır.

Mesut Dedeoğlu

MHP Kahramanmaraş milletvekili. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Araştırma ve inceleme dalında 2 kitabı yayımlandı.

Anahtar Kelimeler: İktidar, ve, muhalefet, bugünkü, kritik, hamleler, için, stratejilerini, belirledi, Bu, süreçte, ilk, kilit, hamle, oylama, yöntemi, olacak, Geçmişte, suç, fiillerini, ayrı, ayrı, oylama, örneği, ise, bulunamadı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
02:44
Güneş
04:52
Öğlen
12:29
İkindi
16:27
Akşam
19:45
Yatsı
21:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
325 Roma imparatoru Konstantin, ilk Ekümenik Konsilin İznik'te düzenlenmesini sağladı.
1481 II. Beyazıt, Osmanlı padişahı oldu.
1622 Osmanlı İmparatorluğu'nda isyancılar, ordu ve yönetimde yenilik taraftarı Padişah II. Osman'ı tahttan indirip öldürdü. Öldürülen ilk padişah olan Genç Osman'ın yerine I. Mustafa, ikinci kez tahta çıkarıldı.
1795 Fransa'da kadın kulüpleri kurulması yasaklandı.
1861 Amerikan İç Savaşı: Kentucky eyaleti iç savaşta tarafsız olduğunu ilan etti. Bu tarafsızlığı 3 Eylülde Güney orduları eyalete girince sona erecektir ve Kentucky Kuzey'e katılacaktır.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Galatasaray
33
20
9
4
69
 2
Başakşehir
33
19
9
5
66
 3
Beşiktaş
33
18
8
7
62
 4
Trabzonspor
33
17
9
7
60
 5
Malatyaspor
33
13
8
12
47
 6
Antalyaspor
33
13
6
14
45
 7
Konyaspor
33
9
16
8
43
 8
Alanyaspor
33
12
7
14
43
 9
Çaykur Rizespor
33
9
14
10
41
 10
Kayserispor
33
10
11
12
41
 11
Fenerbahçe
32
9
13
10
40
 12
Kasımpaşa
33
11
6
16
39
 13
Sivasspor
32
9
11
12
38
 14
Ankaragücü
32
10
7
15
37
 15
Göztepe
33
10
5
18
35
 16
Bursaspor
33
6
16
11
34
 17
Erzurum BB
32
7
11
14
32
 18
Akhisar Bld.Spor
33
6
8
19
26
Sayısal Loto
18.05.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
16 - 21 - 26 - 42 - 45 - 48
Şans Topu
15.05.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 - 07 - 12 - 22 - 31 - 02
On Numara
13.05.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 - 03 - 04 - 12 - 22 - 24 - 25 - 28 - 30 - 31 - 34 - 43 - 44 - 47 - 51 - 53 - 55 - 57 - 58 - 61 - 66 - 71
Süper Loto
16.05.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 06 - 18 - 37 - 48 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur