Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Fındıkçı Emeğine Saygı Bekliyor. Cihanoğlu mobilya yaylacıkta açıldı Ortahisar asfalt çalışmalarına hızlandırdı KÜLTÜR, SANAT, TURİZM VE SPOR ŞEHRİ AKÇAABAT Yıldırım ve İmamoğlu ortak yayında soruları cevapladı DESTEĞİ ÖDÜLLENDİRİLDİ TRABZONSPOR'UN BORCU NE KADAR MERSİN PLAJI TEMİZLENDİ UEFA'dan şifresiz maç müjdesi ESKİ MEZUNLAR İLK KEZ BİR ARADA Derecik İlkokulu ve Ortaokulunda karne töreni İMKB Anadolu Lisesinde Yıl Sonu Festivali Akçaabat İMKB Anadolu Lisesine Türkiye 2.liği Ödülü BAŞKAN EKİM ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİNE ORTAK OLDU "AKÇAABAT'TA SPOR BELGESELİ" GÖSTERİME ÇIKIYOR DERECİK ANADOLU LİSESİNDEN ADALPARK Büyükşehir’den YKS’ye Gireceklere Ulaşım Kolaylığı UĞUR'DA MEZUNİYET SEVİNCİ "CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHLÂKI KUR’AN OLSUN" AKÇAABAT ANADOLU LİSESİNDE MEZUNİYET TÖRENİ
DERECİK ANADOLU LİSESİNDEN ADALPARK
DERECİK ANADOLU LİSESİNDEN ADALPARK
 
ASYA MARKET TEN 10.ŞUBE
ASYA MARKET TEN 10.ŞUBE
 
DR.İLHAN GÜNAYDIN YAZDI
DR.İLHAN GÜNAYDIN YAZDI
Koray Aydın Cumhurbaşkanlığı  süreci değerlendirmesi.
 

Koray Aydın Cumhurbaşkanlığı süreci değerlendirmesi.

MHP Trabzon Milletvekili Sayın Koray Aydın’ın “Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine dair” görüş ve değerlendirmeleri, aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

2 Temmuz 2014 Çarşamba 15:28
Yazdır

MHP ve ÜLKÜCÜ HAREKET EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NU DESTEKLEYECEKTİR

Anayasamıza göre cumhurbaşkanı devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’nin birliğini temsil eder; anayasa'nın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir. Bu bakımdan adaylar, öncelikle yapacakları görevler üzerinden karşılaştırılmalıdır.

Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun şimdiye kadar yaptığı görevler, bilgisi, birikimi, kariyeri, yönetim ve koordinasyon kabiliyeti Cumhurbaşkanlığı için son derece isabetli bir aday olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Türk milletinin cevher-i aslisi olan MHP ve Ülkücü Hareket, ülkemizin birliği, bütünlüğü, kardeşliği ve huzuru için Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyecektir.

Ancak, Sayın İhsanoğlu sadece MHP’nin adayı değil, AKP ve HDP dışındaki bütün partilerin ortak adayı haline gelmiştir. Sayın İhsanoğlu Adalet ve Kalkınma Partisi’ne samimiyetle oy verenlerin de, bu ülkenin, birliğinden, bütünlüğünden ve kardeşliğinden yana olan bütün kesimlerin de oylarını alabilecek ortak aday konumundadır.

 

İHSANOĞLU CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN UYGUN, DOĞRU VE YERİNDE BİR ADAYDIR

Gelinen noktada Türk milletinin çatı aday olarak benimsediği Ekmeleddin ihsanoğlu, milli ve manevi değerlere bağlılığıyla AKP seçmenleri için de uygun bir adaydır.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı kriziyle anılan 2007 seçimlerin ana konjoktörü olan “dindar cumhurbaşkanını seçtirmediler” algısı bu seçimde etkin olamayacaktır.

Çünkü AKP Yönetimi ve Erdoğan’ın dindar Cumhurbaşkanı propagandası İhsanoğlu karşısında sökmeyecektir. Ekmeleddin İhsanoğlu, hem milliyetçi, hem mukaddesatçı ve hem de demokrattır. Devletin laiklik ilkesine ve cumhuriyet değerlerine bağlı olan İhsanoğlu, aynı zamanda dindardır ve de hafızdır. Dolayısıyla Türk milletinin değerlerine bağlı ve her kesime hitap eden İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı için uygun, doğru ve yerinde bir adaydır.

ERDOĞAN, ÜLKE İÇİN DEĞİL; KENDİ İKBALİ İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞINI İSTİYOR

Gelinen noktada İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakibi, toplumun önemli bir bölümünden ve hatta partisinin tabanından gelen itirazları dikkate almayan Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

Normal şartlar altında hakkındaki davalardan aklanmayan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, aday olmaması gerekiyordu. Ancak anlaşılan odur ki, Erdoğan “vatana ihanet” dışında hesap vermekten kaçacağı tek makam olan Cumhurbaşkanlığını sığınılacak bir liman olarak kendi ikbal ve istikbali için hayati önemde görmektedir.

Oysa Cumhurbaşkanlığı makamı, hiçbir yolsuzluğu, şaibeyi, soruşturmayı, suçlamayı ve yargılamayı kaldıracak bir makam değildir.

Hakkındaki onca iddia, şaibe ve suçlamalardan aklanmadan Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı, Cumhurbaşkanlığı makamına uygun olmadığının en açık delilidir.

 

HAKKINDAKİ DAVALARDAN AKLANMADAN ADAY OLAN ERDOĞAN’I TARİH AFFETMEYECEKTİR

Sayın Erdoğan devletin bütün kaynaklarını, oluşturduğu ve yönlendirdiği havuz ve yandaş medyanın bütün imkanlarını hakkındaki iddiaları, suçlamaları, davaları örtbas etmek için seferber etse de; tarih ve arşiv unutmayacak ve affetmeyecektir.

17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonlardaki hukuki ve siyasi sorumluluğu bir yana Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde hakkında açılan davalardan bir bölümü dokunulmazlık nedeniyle durdurulmuş durumdadır.

Recep Tayyip Erdoğan, “zimmet, kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık, resmi evrak ve kayıtlarda sahtecilik ile cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçlarından hakkındaki davalardan kaynaklanan fezlekeler, kendi imzasıyla TBMM’ye gönderilmiş ve halen bekletilmektedir.

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan bu davalar için de “paralel yapı”, “kumpas” ve “yargı darbesi” mi diyecektir? Bu bakımdan, sadece hakkındaki bu davalardan aklanmadığı için bile Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı kamu vicdanında kabul görmeyecektir.

 

ERDOĞAN’IN CUMHURBAŞKANLIĞI KARGAŞA, KAOS VE İSTİKRARSIZLIK DEMEKTİR

İstikrar gerekçesiyle Başbakanlık için Erdoğan’a oy veren önemli bir toplum kesiminin, Cumhurbaşkanlığı için de bu tercihlerini devam ettirmeleri, tam tersi bir sonuç yani başlı başına bir istikrarsızlık doğuracaktır. Cumhurbaşkanı Türk milletinin birliğini temsil etmeli, tarafsız ve adil olmalıdır. Ancak Erdoğan’ın toplumun yarısından fazlasını öteki gördüğü, tarafsız ve adil olamayacağı bilinen bir gerçektir.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını kazanması halinde Türkiye’nin kargaşaya, kaosa ve istikrarsızlığa sürüklenmesinden endişe etmek lazımdır.

Çünkü Erdoğan, Anayasa’da tanımlanan ve görevleri belirlenen Cumhurbaşkanı olmak istemiyor, aynı zamanda Başbakanlığı da kendi uhdesine almak istiyor. Sayın Erdoğan, sadece olağanüstü dönemler için temsili manada düşünülmüş “gerekli gördüğünde Bakanlar Kurulu'na Başkanlık etmek ya da Bakanlar Kurulu'nu Başkanlığı altında toplantıya çağırmak” maddesine dayanarak ülkeyi yönetmek, gücüne güç, otoritesine otorite katmak istemektedir.

Mevcut Anayasa ve yasalar, Erdoğan’ın kafasındaki Cumhurbaşkanlığı modelini uygulamasına imkan ve ihtimal vermemektedir. Ancak Erdoğan’ın hukukun imkan vermediği yetkileri kullanma konusunda, rejimi ve sistemi zorlama konusunda kararlı olduğu da ortadadır.

Böylesi fiili bir durum, devlette kurumlararası çatışma demektir, siyasi ve ekonomik kaos demektir. Bütün bu istikrarsızlık, kargaşa ve kaosun sıkıntısını başta esnaf, çiftçi, memur, işçi, işsiz, yoksullar olmak üzere bütün milletimiz çekecektir. Sonuçta; Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı kargaşa, kaos ve istikrarsızlık demektir.

ERDOĞAN REJİMİNDE YOLUN SONU; PARTİ DEVLETİ VE SEÇİLMİŞ DİKTATÖRLÜKTÜR

Başbakan Erdoğan’ın bu güne kadar yaptığı açıklamalar, beyan ve ifadeleri, Cumhurbaşkanı olması halinde çok partili parlamenter demokratik rejimi ortadan kaldırmaya niyetli olduğunu açıkça göstermektedir. Çünkü Sayın Erdoğan bir yandan da Anayasanın amir hükmü olan “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.” İlkesini çiğnemeyi de kafasına koymuştur.

Erdoğan tıpkı Başbakanlığı bırakmak istemediği gibi, AKP Genel Başkanlığını da kontrol altına almak istemektedir. Bu kadar hukuksuzluğu, bu kadar Anayasa ihlalini, bu kadar yasaların hiçe sayılmasını bu ülkenin kaldırması mümkün değildir. Oysa Cumhurbaşkanı hukuk devletini, Anayasayı ve yasaları en çok koruması gereken kişidir. Bütün bu değerleri, kendi ikbal ve menfaati için hiçe sayan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi, ülkenin huzuruna ve istikrarına tahminlerin ötesinde zarar verecektir.

Sayın Erdoğan’ın kafasındaki rejiminde yolun sonu parti devleti ve seçilmiş diktatörlüktür. Bu bakımdan Türkiye’nin huzurunun ve istikrarının önündeki en büyük engel Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisidir.

Sayın Erdoğan, kendi tabanını tutmak için toplumu gerdikçe germekte, toplumun neredeyse yarısını öteki olarak görmekte, şu veya bu sebeple partisine muhalif olanları bertaraf etmek için her yolu denemektedir. Bu bakımdan Erdoğan’ın Türkiye’de yaşayan herkesin Cumhurbaşkanı olmasına imkân ve ihtimal yoktur.

 

BİRLEŞMEYİ, UZLAŞMAYI VE KUCAKLAŞMAYI TEMSİL EDEN ADAY İHSANOĞLU’DUR

Cumhurbaşkanı, ayrışmayı değil birleşmeyi, çatışmayı değil uzlaşmayı, ötekileştirmeyi değil kucaklamayı temsil etmelidir.

Bütün bu özellikleri karakterinde barındıran Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Türk milletinin birliğini, bütünlüğünü, Türk devletinin bütün organları arasındaki uyum ve koordinasyonu sağlayacak en uygun Cumhurbaşkanı adayıdır.

Parti ve ideoloji ayrımı gözetmeksizin bütün Türk milleti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Prof, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun arkasında kenetlenmeli, Cumhurbaşkanını doğrudan seçme imkanını ve fırsatını iyi değerlendirmelidir.

 

Anahtar Kelimeler: MHP, Trabzon, Milletvekili, Sayın, Koray, Aydın’ın, “Cumhurbaşkanlığı, seçimi, sürecine, dair”, görüş, ve, değerlendirmeleri, aşağıda, bilgilerinize, sunulmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
02:20
Güneş
04:41
Öğlen
12:34
İkindi
16:34
Akşam
20:04
Yatsı
22:06
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1815 Napolyon Bonapart, Waterloo Savaşı'nda İngiliz ve Prusya ordularına yenildi. Yenilgi, Fransa ile Avrupa devletleri arasında 23 yıl süren savaşa son verdi. Napolyon, 22 Haziran'da ikinci kez tahttan çekildi.
1830 Fransa Cezayir'i işgal etti.
1873 Kadın hakları savunucusu Susan B. Anthony 1872 ABD Başkanlık seçimlerinde oy kullanmaya teşebbüs ettiği için 100 dolar para cezasına çarptırıldı.
1881 Üç İmparator Birliği, bu kez yazılı olarak yenilendi.
1919 Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu ve Rumeli milli teşkilatının birleştirilmesi hakkında genelge yayınladı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Galatasaray
34
20
9
5
69
 2
Başakşehir
34
19
10
5
67
 3
Beşiktaş
34
19
8
7
65
 4
Trabzonspor
34
18
9
7
63
 5
Malatyaspor
34
13
8
13
47
 6
Fenerbahçe
34
11
13
10
46
 7
Antalyaspor
34
13
6
15
45
 8
Konyaspor
34
9
17
8
44
 9
Alanyaspor
34
12
8
14
44
 10
Çaykur Rizespor
34
9
14
11
41
 11
Sivasspor
34
10
11
13
41
 12
Kayserispor
34
10
11
13
41
 13
Ankaragücü
34
11
7
16
40
 14
Kasımpaşa
34
11
6
17
39
 15
Göztepe
34
11
5
18
38
 16
Bursaspor
34
7
16
11
37
 17
Erzurum BB
34
8
11
15
35
 18
Akhisar Bld.Spor
34
6
9
19
27
Sayısal Loto
15.06.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 03 - 25 - 29 - 40 - 43
Şans Topu
12.06.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
10 - 16 - 24 - 25 - 33 - 03
On Numara
17.06.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 - 05 - 17 - 19 - 20 - 21 - 30 - 40 - 41 - 43 - 45 - 46 - 49 - 51 - 52 - 65 - 70 - 76 - 77 - 78 - 79 - 80
Süper Loto
13.06.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
14 - 18 - 20 - 38 - 41 - 50
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur