Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
AKÇAABATTA GAZİLER GÜNÜ KUTNLADI BAŞKAN EKİM’DEN GAZİLER GÜNÜ MESAJI Yeniden Refah Partisi Akçaabat ilçe Başkanı Sandıkcı'nın Gaziler günü mesajı Başkan Sarıalioğlu'ndan, 19 Eylül Gaziler Günü mesajı Ulus MYO ormancılık alanında bir ilki gerçekleştirdi Ortahisar'ın yol kalitesi her geçen gün artıyor KOOPERATİF'TEN KAYMAKAMA ZİYARET Kent Konseyinden Kaymakama Ziyaret Sivrikaya Ahilik Haftasını Kutladı KAYMAKAM’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI Kız Kardeşim Eğitim Tırı Trabzon'da Atatürk İlkokulunda servis skandalı.. Akçaabat Düğünleri KARADAĞ YAYLASI MERKEZ CAMİİ'NDE YAYLA BULUŞMASI AKÇAABAT’TA İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI GÖZLER KTܒNÜN ÜZERİNDEYKEN AK PARTİ'DEN AHDE VEFA DAHA ON ALTISINDA İDİ ADNAN CEVHER'DEN ZİYARET
KOOPERATİF'TEN KAYMAKAMA ZİYARET
KOOPERATİF'TEN KAYMAKAMA ZİYARET
 
AK PARTİ'DEN AHDE VEFA
AK PARTİ'DEN AHDE VEFA
 
ERNİL YAPI YENİ YERİNDE
ERNİL YAPI YENİ YERİNDE
Toprağın Bize Değil,Bizim Ona İhtiyacımız Var.
 

Toprağın Bize Değil,Bizim Ona İhtiyacımız Var.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Veteriner Hekimleri odası tarafından ortaklaşa düzenlenen “GÖÇÜN ENGELLENMESİ, TARIM VE GIDA DA TAM BAĞIMSIZLIK” paneli gerçekleştirildi.

1 Kasım 2017 Çarşamba 17:13
Yazdır

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil PEHLEVAN yaptığı konuşmada; Kırsal kesimde kalkınma ve refah sağlanmadan, üreticinin kentlere göçünü önlemek mümkün değildir. Her geçen gün artan dünya ve ülkemiz nüfusunu, yeterli ve sağlıklı gıda ile beslemek için kırsaldan kentlere göç önleyerek, üretimi arttırmak zorundayız.

Göçün önlenmesi, kırsaldaki refahın arttırılması, kültürel ve sosyal yaşamın geliştirilmesi ile mümkündür. Bunun için, kırsalda yer alan küçük ve orta ölçekli tarımsal aile işletmelerinin desteklenmesi, kültürel ve sosyal amaçlı yatırımların arttırılması gerektiğine dikkat çekerek tarım alanlarının verimli kullanılması üretilen gıdaların israfının önlenmesi ile bütün insanların eşit koşullarda gıdaya ulaşması ve sağlıklı beslenmesi konusuna dikkat çekmiştir.

Panele konuşmacı olarak katılan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden GÜNGÖR Kırsal alandan göçün önlenmesine yönelik çalışmalar üzerine sunum yapamıştır. KTܒden Doç Dr. Oktay YILDIZ üretilen tarımsal ürünlerin işlenmesi ile yüksek katma değerli ürün elde etmenin gelir artışına yönelik girişimcilik ve inovasyon üzerine konuşma yapmıştır. Akademisyenler Mehtap ER, Merve KURGUT, Atiye DEĞİRMENCİ İSE Gıdaların tüketime hazırlanması sağlıklı diyet ve gıdalrın doğru tüketimine yönelik sunumlar yapmıştır. Veteriner hekimler adına konuşan Veteriner hekimler odası 2. Başkanı Süleyman BOZ ise hayvansal ürünlerdeki ilaç kalıntıları üzerine bilgi vermiştir.

Panelin katkı ve tartışma bölümünde Tarım il Müdürü Cahit GÜLBAY Kırsal alanlarda daha iyi koşulların oluşturulması, yaşanabilir geçim kaynaklarının desteklenmesi ile göç baskısı hafifletilebilir ve kırsaldaki genç kesimin özellikle kadın girişimcilerin desteklenerek verimli istihdamı sağlanabilir, yenilikçi mekanizmalar ve kırsal kalkınma stratejilerinin geliştirilmesi teşvik edilmiş olur. Böylece, çiftçilerin arazilerde kalmaları ve gıda üretimine devam etmeleri sağlanarak sürdürülebilir kalkınma desteklenmiş olacaktır." dedi ve gıda güvenliği ile kırsal kalkınmanın desteklenmesi konularında herkesi üzerine düşen görevi yapmaya davet etti

Panelin sonuç bölümünde Tüm dünyada insanların yaşamak, fiziksel ve mental gelişimlerini sağlamak için yeterli gıdaya ulaşmaları ve bu gıdaların sağlık yönünden güvenli olması, devredilemez ve ertelenemez temel hak olarak görülmesine rağmen açlığın, yetersiz ve dengesiz beslenmelerin neden olduğu ölümler, mental ve fiziksel bozukluklar ulusal ve uluslararası düzeyde trajik boyutlara ulaşmıştır. Dünyada yaşanan küresel krizler ülkemizde yıllardan beri var olan yetersiz ve dengesiz beslenme sorununu daha da artırmıştır. Bir toplumun gelişmişlik seviyesi fertlerinin tükettiği hayvansal gıdaların miktarı ile doğru orantılıdır. Ülkemizde tüketilen et, balık, süt, yumurta gibi değerli protein kaynakları miktarının gelişmiş ülke seviyelerine çıkarılması için planlı bir çalışmanın acilen hayata geçirilmesinin gerekli olduğunun altı çizilmiştir.

Panelin sonuç bildirgesi redakte edilerek  "Göçün Geleceğini Değiştirin. Gıda Güvenliğine ve Kırsal Kalkınmaya Yatırım Yapın" ilkesinden hareket ederek sürdürülebilir bir geleceğe doğru sıfır açlık küresel

 

 

hedefine, gıda güvenliği, doğru beslenme, kırsal kalkınma ve göç arasındaki bağlantılarına yönelik somut çözüm önerileri basını Trabzon halkı ile paylaşılacaktır.

 

Topraktan geldik, toprağa gideceğiz.

Unutmayalım; toprağın bize değil, bizim toprağa ihtiyacımız var…

 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Adına

Trabzon Şube Başkanı

Cemil PEHLEVAN

Anahtar Kelimeler: TMMOB, Ziraat, Mühendisleri, Odası, Trabzon, Şubesi, , Karadeniz, Teknik, Üniversitesi, Gıda, Tarım, Hayvancılık, İl, Müdürlüğü, ile, , Veteriner, Hekimleri, odası, tarafından, ortaklaşa, düzenlenen, , “GÖÇÜN, ENGELLENMESİ, TARIM, VE, GIDA, DA, TAM, BAĞIMSIZLIK”, paneli, gerçekleştirildi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
04:16
Güneş
05:58
Öğlen
12:26
İkindi
15:53
Akşam
18:32
Yatsı
20:01
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
622 Muhammed ile Ebu Bekir, Medine'ye ulaştı.
1187 Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü kuşattı.
1519 Portekizli kaşif Ferdinand Magellan, 270 kişi ve 5 gemiyle İspanya'dan yola çıktı.
1633 Galileo Galilei, İspanyol engizisyon mahkemesinde, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediği için yargılandı.
1922 Fransız ve İtalyan kuvvetleri Çanakkale'den çekildi.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
Sayısal Loto
18.09.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
09 - 11 - 15 - 27 - 30 - 49
Şans Topu
18.09.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
10 - 14 - 23 - 27 - 30 - 10
On Numara
16.09.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
04 - 06 - 11 - 15 - 26 - 29 - 32 - 35 - 44 - 45 - 47 - 52 - 56 - 58 - 61 - 63 - 65 - 71 - 72 - 74 - 76 - 77
Süper Loto
19.09.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 15 - 19 - 20 - 49 - 54
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur