Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'

KUBALİÇ TEN ESNAFA MÜJDE

Başkan Kubaliç’ten Esnaflara Kredi Müjdesi!

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç, finansman sıkıntısı çeken Didim esnafını rahatlatacak plasman desteğinin sağlandığını açıkladı. Ekonomik açıdan sıkıntılar çeken esnafın merakla beklediği müjdeli haber geldi. Esnaflara verilecek kredi limitinin 200 Bin TL’ye kadar çıkabileceğini söyleyen Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi  BaşkanıKubaliç “Allah devletimize zeval vermesin. İsteyen Didimli esnaf ve sanatkarımız kredi talebinde bulunabilecek” dedi.

“YENİ YILA ÇOK İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK”
Türkiye’nin sıkıntılı dönemlerden geçtiğini ifade eden ESKKK Başkanı Ali İhsan Kubaliç; 2019 yılının başında sağlanan 7 milyon 500 bin TL. plasman desteği ile yeni yıla güzel bir başlangıç yaptıklarınıbelirterek,“Bilindiği üzere Türkiye çok sıkıntılı dönemlerden geçiyor. Bu nedenle 6-7 aydan beri esnafımıza sadece geri dönüşümlerden kredi verebiliyorduk. 100 Bin isteyene 50 Bin TL, 50 Bin isteyene 25 Bin TL verebiliyorduk. Yeni yılda, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Birliği Başkanımız Abdulkadir AKGÜL, Bölge Birliği Başkanımız Necip SARAÇ ve ilgili teşkilat mensuplarımızın yoğun çabaları neticesinde bizlere hatırı sayılır bir plasman desteği (7 milyon 500 bin TL.) geldi. Bu vesile ile kendilerine sonsuz teşekkürlerimizi, minnet ve şükran duygularımızı sunuyoruz. 5-6 aydır esnafımızın ihtiyaçlarını kısıtlı olarak gideriyorduk; ama hiçbir zaman kimseyi de buradan geri çevirmedik, bundan sonra herhangi bir sorunumuz yok sayılır. Hatta son gelen plasman desteği ile Kooperatifimizin, diğer bir tabirle Esnaf ve Sanatkarımızın plasman limiti 60 milyon 400 bin TL’ye ulaştı. Normal kredi sistemine döndük bundan dolayı çok mutluyuz. Gelecek haftadan itibaren 200 Bin TL’ye kadar limitini hak eden esnaflarımız kredilerini kullanabilecekler. Bizden 200 Bin TL para alacak olan bir esnafın en az 350-400 bin TL değerinde teminat göstermesi lazım. Çünkü teminat değerinin ancak yüzde 60'ını kredilendirebiliyoruz.
Ayrıca önemli bir hususa daha değinmek istiyorum; SGK ve Vergi Borcu yapılandırmaları ile ilgili Torba yasadan yararlanan esnaflarımız, 28 Şubat 2019 tarihine kadar gecikmiş olan taksitlerini ödedikleri takdirde, torba yasadan yararlanmaya devam edebileceklerdir. Dolayısı ile düşük faizli kooperatif kredilerimizden kullanarak bu sorunlarını da çözümleyebileceklerini hatırlatmakta yarar görüyorum” İfadelerine yer verdi.   “2018’İ VERİMLİ BİR ŞEKİLDE KAPATTIK”

2018 yılını değerlendiren Ali İhsan Kubaliç, Kooperatif olarak 2018 yılını verimli birşekilde kapattıklarını ifade etti. “Kooperatif olarak bizim açımızdan 2018 yılı verimli geçti fakat o verimliliğin esnafa nasıl yansıdığını bilmiyorum. Çünkü esnafımız ne kadar çok krediye ihtiyaç duyuyorsa, ekonomik olarak o derece zorda demektir. Geri dönüşümlerle ilgili kuşkularımız vardı ancak esnaflarımız sağolsunlarkooperatiflerine sahip çıktılar. Bu hususta ciddi bir sıkıntı yaşamadık. 2018 yılı içerisinde 925 aktif Kooperatif ortağımızdan yalnızca 2’sinde sorun yaşadık.Ödenmesi gereken kredi taksitlerini periyodik olarak takip ediyoruz. Şüphesiz ki bu bir ekip çalışması. Denetim ve Yönetim Kurulumuz, personelimiz, Halkbank Şb. Mdr. Soner ÇAKMAK ve şube personeli arkadaşlarımızın gayretlerisonucu böyle bir başarıyı elde ettik.Bu hususta emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimisunuyorum.2019 yılının esnaflarımız, camiamız ve tüm insanlık için bol kazançlı, hayırlı uğurlu, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıl olmasını diliyorum” dedi.   S.S.DİDİM
ESNAF VE SANATKARLAR
KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ
YÖNETİM KURULU ADINA
BAŞKAN
ALİ İHSAN KUBALİÇ

10 Ocak 2019 Perşembe 00:00

http://www.sebathaber.com/haber/kubalic-ten-esnafa-mujde-15482.html