Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'

Trafikte yaya önceliği uygulaması yapıldı

İçişleri bakanlığınca alınan kanun gereği uygulamaya konulan “trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda” uygulaması tüm yurtta olduğu gibi Akçaabat’tada başladı.

Akçaabat Yaylacık mahallesindeki yaya geçitlerinde başlaya ve sloganı “öncelik hayatın öncelik yayanın” olan uygulamaya Ortahisar kaymakamı Tolga Toğan, Akçaabat Belediye başkan vekili Osman Parlayan, İlçe jandarma bölük komutanı binbaşı Mustafa Selçuk, Akçaabat Şoförler ve otomobilciler esnaf odası başkanı Ali Şentürk,Akçaabat esnaf Odası başkanı Yaşar Sivrikaya,S.S Akçaabat esnaf sanatkat ve Esnatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi başkanı ismail bulut Sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilciler, Kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ve okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.
  Bu konuda bir konuşma yapan Ortahisar kaymakamı  Tolga Toğan “Türkiye’nin her yerinde eş zamanlı olarak trafikte yayaların öncelikli geçişleri uygulaması şu anda yapılıyor. Bu Trafik kuralarında yayaların yaya geçitlerindeki  önceliği yasalaşmıştır. Yaya geçitlerinde kurallara uyulmaması sonucu yaralanmalı ve ölümlü kazalar meydana gelmektedir. Bu tür kazaları asgariye indirmek için tüm yurtta yaya geçitlerinde öncelik yayanın olduğu kuralı sürücülere tatbikatlı olarak gösterildi. Yaya geçitlerinde duran araçların sürücülerine bu konudaki bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Mahalli idareler ve sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla ilerleme kaydedilecektir” dedi. Akçaabat Şoförler ve otomobilciler odası başkanı Ali Şentük ise “ Şehir merkezleri ve ara yollarda bu uygulama yüzde yüze yakın başarılı olur. Ancak Devlet karayolu üzerindeki yaya geçitlerinde  yayalar ve sürücüler çok dikkatli olmalı.Yaya geçitlerine yakın olan yollarda ağır tonajlı araçlar küçük arabalar gibi kısa mesafede duramazlar.Bu nedenle yayalar bu tür yollarda nasıl olsa geçiş üstünlüğü bende diyip yola atlamasınlar. Önce kendi güvenliklerini sağlayarak yoldan geçsinler. Bu tür yollarda yaya geçitlerinden  en az 50 metre mesafeye sürücülerin görebileceği yaya geçidi levhaları konulmalı.  Yoksa yaya geçidi üzerine olan levhalarla bu uygulama sağlıklı deyil “ şeklinde konuştu. Akçaabat’ın Yaylacık mevkii devlet karayolu üzerinde yapılan “yaya geçidi geçiş üstünlüğü yayanın” uygulamasında bazı sürücülerin kalabalığın yaya geçidinden geçtiği anda yavaşladığı ancak durmadığı  gözlendi. Yaya Geçitleri, Okul Geçitleri ve Kavşaklarda, Yayalara Öncelik Verme Zorunluluğu Getrildi. Bu Kurallara Uymayan Sürücülere 488 TL Trafik Para Cezası Uygulanacaktır.

6 Şubat 2019 Çarşamba 18:35

http://www.sebathaber.com/haber/trafikte-yaya-onceligi-uygulamasi-yapildi-15616.html