Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Trabzon'un atık sorunu masaya yatırılacak! VAKIFTA YENİ DÖNEM BAŞLADI EROL GEDİKLİ UYARMIŞTI MUHAMMET BALTA’DAN VAKFIKEBİR'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU MESAJI! KURTULUŞ YILDÖNÜMÜNDE KUR'AN-I KERİM OKUNDU VE DUA EDİLDİ Sivil toplum örgütleri toplantısına Vekil Ayvazoğlu’da katıldı. “Bartın Üniversitesi sporcularıyla da gururlandırıyor” KURTULUŞUN 102. YIL ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KURAN-I KERİM VE MEVLİD-İ ŞERİF OKUTULDU ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI BELEDİYE'DEN ERTELEME KÜLTÜR ARAŞTIRMA KURULU TOPLANDI Beyazların altında muhteşem düğün Minik dostlar için her gün mama bırakılıyor! Bartın Üniversitesi İİBF dergisi en etkili yayınlar arasında Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri 17+1 VE MALUM DOLMUŞLAR Ayşegül Çakın, Özbekistan’dan 2 madalya ile dönüyor Alexander Sörloth’a Hüseyin Göçek’ten müjde. KARLA MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ
VAKIFTA YENİ DÖNEM BAŞLADI
VAKIFTA YENİ DÖNEM BAŞLADI
 
ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI
ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI
 
Doğalgazda güvence yetkili firmalarda.
Doğalgazda güvence yetkili firmalarda.
Nizamettin BEKAR
 

DİN VE AİLE

Nizamettin BEKAR

8 Mayıs 2019 Çarşamba 18:01
Yazdır

Güzel dinimiz İslam aile olmamız üzerinde çokça durmaktadır. Gerek Kuran ve gerekse Sünnet aile olunması üzerinde pek çok emirler buyurmaktadır.


Bakınız Hz. İsa’nın haricinde bütün peygamberler evlidirler. İşin ilginç yanı evli olan Peygamberlerin hiçbirinin de eşlerinden bazıları kendilerine inanmadığı halde boşanmamışlar. Hz. Nuh ve Hz. Lut Peygamberlerin eşleri kendilerine inanmadığı halde Allah tarafından kendilerinin eşlerinden boşanmalarına müsaade edilmemiş. Durum o kadar ilginçtir ki Hz. Lut peygamberin hanımı Lut Peygamberin içerisinde bulunduğu o iğrenç fiile ilgi gösterdiği halde Allah tarafından kendisinin boşanmasını istememiş. Evet bu iki Peygamberin hanımı eşlerine inanmadıkları halde helak oldular fakat Allah onların kocaları tarafından bırakılmaları istenmemiş.


Öyle anlaşılıyor ki Allah eşlerin boşanmalarından pekte hoşnut değildir. Bundan dolayı da olacak ki Peygamberimiz bir mübarek sözlerinde “ Allah’ın en fazla kızdığı mubah iş boşanmadır “ diye buyurmuşlardır. Bu hadisten anlıyoruz ki Allah eşlerin ancak son merhalede yani eşlerin birbirlerini öldürecek sınıra gelindiğinde boşanmaya cevaz vermektedir. İslam’da boşanma ne kadar da uygun görülmemektedir.


Peygamberimize bir arkadaşı gelerek Ey peygamber! Ben ölünceye kadar evlenmeyip bekar kalacağım dediğinde Peygamberimiz kendisini uyarıp” Ben evliyim. Nikah benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir. “ diyerek evlenmenin Peygamberimizin en önemli sünneti olduğunu vurgulamıştır. Bundan dolayı da Peygamberimizin seçkin arkadaşlarından biri “ Ben bir saat sonra öleceğimi bilsem yine de evlenip Allah’ın huzuruna evli olarak gitmek isterim “ demişlerdir.


Peygamberimizin bir başka mübarek sözlerinde evlenmenin dinin yarısının kurtarıldığı ifade edilmiştir. Bakınız sözlerinde aynen şöyle buyurmaktadır.” Evleniniz . Evlendiğinizde dininizin yarısını kurtarmış olacaksınız. Diğer yarısını da ibadetlerle tamamlayınız.” Gördünüz değil mi?! Evlenmenin dinin yarısının kurtarılması olarak değerlendirilmektedir Peygamberimiz tarafından.
Buradan anlaşılmaktadır ki bir insan meşru bir sebep olmadıkça evlenmesi dinin bir emri olarak karşımızda durmaktadır. Bir insan kadın ve erkek bilerek bekar durması doğru bir davranış değildir. Bekar insanın şeytanları çoktur.


Bir müddet önce okuduğum bir makalede evli çiftlerin intihardan daha fazla uzak kaldıkları ortaya konuldu. Bekarlar daha fazla intihara meyilliymiş. Çünkü aile sorumluluğu insanı böyle sıkıntılı işlerden uzak tutmakta.


Günümüzde boşanmaların bu boyutlarda olması beni derinden endişelendirmektedir. Her sene on binlerce boşanmanın yaşanması yöneticilerimizin dikkatini çekmesi lazım gelmektedir. Allah muhafaza buyursun bu boyutlarda boşanmalar devam ederse yakın bir gelecekte toplumsal yapımız SOS verebilir. Bundan dolayı da yetkililer gerekli adımları atması çok elzemdir.


Görebildiğim kadarıyla boşanmaların pek çok sebepleri arasında maddi sıkıntılar ve ahlaki yozlaşma ve yerli dizilerin sebep verdiği doğal bozulmalar. Bundan dolayı aile maddi olarak desteklenmeli . Gençler evlilik okulundan geçirilmeli. Ve belki de en önemli çözüm yolu her evde saatlerce izlenmekte olan yerli dizilerimize bir çeki düzen verilebilir.


Türk devleti aile kurumu için hiç vakit geçirmeden adım atmalıdır. Eğer böyle akıl tutulması boşanmalar devam ederse yakın bir gelecekte Allah muhafaza buyursun bizleri çok büyük sıkıntılar beklemektedir…

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
600 Papa I. Gregory, hapşıran kişiye "Tanrı seni kutsasın" denebileceğine karar verdi.
1872 Beyoğlu Telgrafhanesi işçileri greve çıktı.
1903 Panama bağımsızlığını ilan etti. ABD, Panama Kanalı üzerindeki hakları satın aldı.
1916 Ruslar, Erzurum'u işgal etti.
1918 Litvanya hem Rusya hem de Almanya'dan bağımsızlığını ilan etti.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur