Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Trabzon'un atık sorunu masaya yatırılacak! VAKIFTA YENİ DÖNEM BAŞLADI EROL GEDİKLİ UYARMIŞTI MUHAMMET BALTA’DAN VAKFIKEBİR'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU MESAJI! KURTULUŞ YILDÖNÜMÜNDE KUR'AN-I KERİM OKUNDU VE DUA EDİLDİ Sivil toplum örgütleri toplantısına Vekil Ayvazoğlu’da katıldı. “Bartın Üniversitesi sporcularıyla da gururlandırıyor” KURTULUŞUN 102. YIL ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KURAN-I KERİM VE MEVLİD-İ ŞERİF OKUTULDU ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI BELEDİYE'DEN ERTELEME KÜLTÜR ARAŞTIRMA KURULU TOPLANDI Beyazların altında muhteşem düğün Minik dostlar için her gün mama bırakılıyor! Bartın Üniversitesi İİBF dergisi en etkili yayınlar arasında Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri 17+1 VE MALUM DOLMUŞLAR Ayşegül Çakın, Özbekistan’dan 2 madalya ile dönüyor Alexander Sörloth’a Hüseyin Göçek’ten müjde. KARLA MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ
VAKIFTA YENİ DÖNEM BAŞLADI
VAKIFTA YENİ DÖNEM BAŞLADI
 
ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI
ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI
 
Doğalgazda güvence yetkili firmalarda.
Doğalgazda güvence yetkili firmalarda.
Nizamettin BEKAR
 

TÖVBE

Nizamettin BEKAR

21 Ağustos 2019 Çarşamba 17:03
Yazdır

Birkaç gün önce mahallemin camisinde namazı kıldırdıktan sonra yaklaşık seksen yaşlarında bir amcamız yanıma geldi. Bana bir sorunu olduğunu ve benden yardım istediğini söyledi. Bana Nizamettin Hocam “ Ben seksen yaşlarındayım. Bu yaşlara kadar bende ne namaz ne oruç var. Diğer haram olan işlerden de bazıları bende var. Evladım görüyorsun artık toprak çekmeye başladı. Ben ne yapayım?!” dedi.


Ben kendisine “amcacığım güzel dinimiz İslam’da Tevbe kapısı ölünceye kadar açık. Sen ölünceye kadar gayret içerisinde ol. Sen Tevbe et ve elinden geldiğince vazifelerini yerine getirmeye çalış. Ölüm sana gelinceye kadar en azından o hal üzere olmaya çalış. Rabbim inşaallah sana rahmet nazarıyla bakacaktır.” dedim.
Bu amcamız gibi içimizde çok insanımız var değil mi?! Çağımızın getirdiği hastalıkların başında geliyor İslam’ı yaşlandıkça hatırlamak. Bir ömür İslam’dan habersiz yaşa fakat ölüm kapıya dayandığında artık yaşlılığı dert edinmeye başlamak.
Bakınız bundan dolayı güzel dinimiz İslam gençlikte İslami değerlerle yaşayan gençleri çok değerli kabul eder. Konumla ilgili bir hadis vermek isterim. Hadisin tam metnini ilgili hadisi sorgulatarak bulabilirsiniz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor ;” Arşın gölgeliklerinden başka gölgenin olmadığı bir günde Allah yedi sınıf insanı arşın gölgeliklerinde gölgelendirecektir. Bunlardan ilki adil devlet başkanı… İkincisi Allah için birbirini seven iki kişi… Ve üçüncüsü de Gençliğinde imanlı ibadetli ve ahlaklı camilere bağlı olarak yaşayan gençler…” Konu o kadar önemli ki İkinci halifemiz Hz Ömer güzel bir sözünde bakınız ne buyurmaktadır ; “ Ahir zamanda namaz kılan gençler evliyadır.” Daha böyle konuyla ilgili din büyüklerimizden binlerce güzel söz vardır.


Tövbe Kurani kavramlardandır. Kuranda onlarca ayette geçmektedir. Tahrim Süresi 8. Ayet ; Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin. Umulur ki rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlerine koyar. O gün Allah, peygamberi ve onunla aynı imanı paylaşanları utandırmaz. Onların nuru önlerinde ve sağ yanlarında ilerleyerek yollarını aydınlatırken şöyle derler: "Rabbimiz! Nurumuzu arttır eksiltme ve bizi bağışla. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter." Tövbe kısaca ; Tüm günah vari kirlerden uzak durmaya niyet etmek ve kendisini Allah’a bağlamak ve insanlara faydalı olmaya çalışmak manasına gelmektedir. Tövbenin zamanı yoktur. Tevbe ölüm anına kadar geçerlidir. Tevbe iman gibi değildir. Rabbimiz imanı son anda yani Azrail (A.S.) kapımıza geldiği anda kabul etmemekte. Bakınız Mısır Firavunu son anda iman etti de Rabbimiz kendisine ne dedi. “ Hayır son anda yapılan iman kabul değildir.” Yunus Süresi 90 – 91 Ayet ; Derken İsrâiloğulları’nı denizin öteki yakasına geçirdik. Firavun ve ordusu da haksız yere onlara saldırmak üzere peşlerine düşmüştü. Sonunda Firavun boğulmak üzereyken şöyle dedi: "El hak inandım ki, İsrâiloğulları’nın iman ettiğinden başka tanrı yokmuş! Ben de artık kendini O’na teslim edenlerden biriyim." Şimdi mi? Halbuki daha önce hep baş kaldırmış ve bozguncular arasında yer almıştın.”


Fakat Tevbe de durum böyle değil. Rabbimiz tövbeyi ölüm anında da kabul etmektedir. Bundan dolayı bir kimse ömrünü sefahatle geçirse ve ölmeden önce de Tevbe etse bu tövbesi inşallah kabuldür.
Fakat biz İslam davetçileri insanımızın o ilerleyen yaşlarında değil de daha gençlik yıllarında İslami değerlerle mücehhez olarak yaşayıp öylece bu fani dünyadan ayrılıp gitmeyi daha uygun bulmaktayız. Tabi günümüzde bunca sefahat vari işlerin yaygın olması ve etrafımızda ki her şey sefahat hayatı teşvik etmesi ister istemez insanlarımızın nefislerine düşkün olmasına sebebiyet vermektedir. Tabi konum buraya gelmesi bana biraz da insanımızın ahiret hayatına inancında az biraz eksiklik olduğunu hissettirmektedir. Ülkem geneli tüm bu sefihi hayatın zirve yapması biraz da bundan kaynaklanmaktadır. Ama yine yazıyorum İslam dinine göre son anda da Tevbe edilmesi uygundur. Kişinin cennete gitmesine imkan tanıyacaktır.
Tövbeyi geçiştirtmemek dileğiyle…

 

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1864 CSS H.L. Hunley denizaltısı, bir savaş gemisi batıran ilk denizaltı oldu.
1867 Süveyş Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
1895 Müziğini Çaykovski'nin bestelediği Kuğu Gölü Balesi ilk gösterisini Saint Petersburg'da (Rusya) yaptı.
1915 Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis muharebe gemileri, savunmaya katılmak üzere Nara'ya geldi.
1916 Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur