Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesinden Yoğun Mesai. Başkan Genç’ten, “Sokak hayvanları unutmayın!”uyarısı CHP İl Başkanı Hacısalihoğlu’nun Acı Günü TRÜ'nün büyüme stratejisi açıklanacak Bayburt’ta 2021 Yılı Sulama Sezonu Başladı Özgüneş’in Satış Etkinliği Karadeniz Bölgesi’ne renk ve canlılık kattı KOǒTAN BAŞ’A ZİYARET… Saadet Of Esnafın Derdini Dinledi ORTAMAHALLE YENİ SEZONA HAZIR Polonya’dan bir madalya da Ekrem Öztürk’ten geldi AKÇAABAT ZİRAAT ODASI FINDIK BAHÇELERİNDE BAKTERİYEL HASTALIKLAR İÇİN UYARIYOR ! AKÇAABAT BELEDİYESİ’NDEN 10 FARKLI KURS HİÇ BOŞUNA UĞRAŞMA REKTÖR EFENDİ Milletvekili Örs’ten güzel haber ŞENTÜRK NAKLİYECİ ESNAFI İÇİN DESTEK İSTEDİ Bartın Üniversitesi mezunu Buse tosun gümüş madalya kazandı ASYA SANAL MARKET İMAMOĞLU’NDAN BAKKALARA VE İSTANBULLULARA ÇAĞRI İBB’DEN PROF. DR. HAYDAR BAŞ SOKAĞI’NA ONAY Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı sonrası Trabzon ayağa kalktı!
Özgüneş’in Satış Etkinliği Karadeniz Bölgesi’ne renk ve canlılık kattı
Özgüneş’in Satış Etkinliği Karadeniz Bölgesi’ne renk ve canlılık kattı
 
ORTAMAHALLE YENİ SEZONA HAZIR
ORTAMAHALLE YENİ SEZONA HAZIR
 
HİÇ BOŞUNA UĞRAŞMA REKTÖR EFENDİ
HİÇ BOŞUNA UĞRAŞMA REKTÖR EFENDİ
Cemil Başkan Yazdı
 

Ahilik Kültürü ve İmecenin Aile Çiftçiliğindeki Önemi

Cemil Başkan Yazdı

sebathaber@hotmail.com.tr
10 Haziran 2021 Perşembe 19:56
Yazdır

Anadolu köylüsünün insanlığa armağan ettiği birlik ve yardımlaşma ruhunun en güzel örneklerinden biri imece kültürüdür. Mikro ekonomik birimler olan aile çiftçiliği işletmeleri birleşerek tarımsal kooperatifleri oluşturur ve ülke ekonomisine katkıda bulunurlar. Sosyal devlet ancak toplumda eşit dağılımın olduğu ve sosyal refahın yüksek olduğu ülkelerde olur. Bu da toplumda aile işletmelerinin güçlü olduğu, çiftçiliğin tabana yayıldığı ve aile çiftçiliğinin geliştirilmesiyle sağlanır. Aile bir toplumun temelini ve devleti oluşturan en önemli öğedir. Güçlü devlet, güçlü millet sağlıklı bir aile yapısıyla olur.

Ahilik kaynağını eski Türk töre ve adetlerinden alan ve Anadolu’da yüksek bir gelişim gösteren, esnaf, zanaatkâr, çiftçi ve benzer bütün çalışma kollarını içine alan ocaktır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir. Ortaklaşa iş yapıp karşılıklı destek olmaya Ahilik sisteminde imece denmiştir. İmece: Kısa zamanda bitirilmesi zorunlu, fakat tek kişi tarafından başarılamayacak olan tarla veya ev işlerinde komşuların, hatta tüm köy halkının bir karşılık beklemeden yardım etmesidir. Bu modelleme Türk tarımında ve Türk aile işletmeciliğinde derin izler bırakmıştır. Ahilik ilkelerini aile işletmeciliğinde uygulanması Dünya tarımına, Dünya barışına ve sosyal kalkınmaya ciddi katkılar verecektir.

Ahilik, bireyselliğin ön plana çıktığı ve sömürgeciliğin ivme kazandığı dünyamızda hayati öneme sahiptir. Ahilik Mevlana hoşgörüsünü dünyaya taşıyarak çok uluslu şirketlerin sömürgecilik, düşük ücret, arz ve talep piyasalarındaki dengesizliklerden faydalanmalarını minimum seviyeye indirger.

Toplumlar sevgi, kardeşlikle ve paylaşımcılıkla büyürler. Bu da sadece ailede sağlanır. Sağlıklı bir aile yapısına sahip olan aile işletmeleri, aile çiftçiliği modellemeleri kurarak kırsal kalkınmanın ana gücünü oluştururlar. Güçlü aile işletmeleri ve aile çiftçiliği sömürüyü, fakirliği, işsizliği en aza indirgeyerek dünya barışına olumlu katkıda bulunurlar. Dünyanın bozulan ekonomik, sosyal, siyasal dengelerini yeniden organize ederek sevgi ve kardeşliğin gelişmesine olumlu katkıda bulunur. Bu nedenle özgür ve müreffeh bir dünya için güçlü aile işletmelerine ihtiyaç olacaktır.

Aile çiftçiliğinin gıda güvencesinin sağlanması ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasında oynayacağı rolü yerine getirebilmesi için; mevcut durumu, sorunları tespit etmek, güçlü ve zayıf yönlerimizi ortaya koyarak çözüm önerileri geliştirmek önemli bir adımdır. Bu amaçla hazırlanacak eylem planının sağlam temellere oturması açısından çiftçilerin bölgelere göre farklılıklarını tespit edip çözüm önerileri geliştirmek sürdürülebilir bir aile çiftçiliği için faydalı olacaktır. Unutulmamalıdır ki aile çiftçiliği, tarımsal kalkınmanın en önemli unsurlarındandır.

En çok ihtiyacımız olan sevgi, imece ruhunun tekrar canlanması, birlik ve beraberlik duygumuzun gelişmesidir. Dolayısıyla kaynağını ahilik ve imece kültüründen alan Türk aile çiftçiliğinin yasal ve örgütsel yapısı düzenlenmelidir.

Gelecek; güçlü aile çiftçiliğine sahip tarımsal ve kırsal kalkınmadaki sorunlarını çözen ülkelerin olacaktır.

 

 

 

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Anket
Sizce En Başarılı Trabzon Milletvekili Kim?
Ak Parti Milletvekili Adnan Günnar
CHP Milletvekili Ahmet Kaya
AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu
İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs
AK Parti Milletvekili Muhammet Balta
AK Parti Milletvekili Salih Cora
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1667 Kayıtlara geçmiş ilk kan nakli Fransa Kralı XIV. Louis'nin de özel doktoru olan Jean-Baptiste Denys tarafından gerçekleştirildi. Dr. Denys bir koyunun kanını 15 yaşında bir çocuğa nakletmiş ve çocuk yaşamıştı.
1752 Benjamin Franklin, uçurtma deneyi ile yıldırımın elektrik akımı olduğunu ispatladı.
1808 Joseph Bonaparte İspanya Kralı oldu.
1826 Yeniçeri Ocağı kaldırıldı.
1836 Arkansas 25. Eyalet olarak ABD'ye katıldı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur