Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
YEDİLER İÇTİLER ÇÖPLERİ BIRAKIP GİTTİLER BTP liderinden Lozan Mesajı… EKİM'DEN BASIN BAYRAMI MESAJI Yaşam Savaşını Kaybetti Ağustos ayında otobüsler çalışmaya başlayacak. Trabzon Büyükşehir’den afet bölgesine destek CHP'li Ahmet Kaya açıkladı: 'Beldeleri yeniden kuracağız' Trabzonspor -Başakşehir maçı saat kaçta. İMAMOĞLU: “BALKANLAR’DA GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİK” BTP’nin Yoğun Bayramlaşma Programı Başkan Çebi vatandaşlarla bayramlaştı Trabzon’da toplam kaç kişi aşılandı? Cevizlik Muhtarı Cavit Başocak'tan Bayram Mesajı AKÇAABAT BAYRAMLAŞTI BAKAN UYARDI:VAKALAR FIRLAYACAK! Başkan Gedikli: Rize İlimize geçmiş olsun BAŞKAN EKİM'DEN “KURBAN ATIĞI” UYARISI İSMAİL BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
Osman hocayla gurur duyduk
Osman hocayla gurur duyduk
 
Trabzon’da toplam kaç kişi aşılandı?
Trabzon’da toplam kaç kişi aşılandı?
 
AYRIŞTIRICI DEĞİL 'BİRLEŞTİRİCİ' OLACAĞIZ
AYRIŞTIRICI DEĞİL "BİRLEŞTİRİCİ" OLACAĞIZ
Nizamettin BEKAR
 

TEVHİT İNANCI

Nizamettin BEKAR

15 Haziran 2021 Salı 16:48
Yazdır

İslam’da inanç tevhit inancı üzerindedir. Yani yaratıcımız Rabbimizin teklenmesi. Bütün Peygamberler Hz. Adem’den bizlerin iman etmekle şereflendiğimiz Hz. Muhammed’e kadar tüm Peygamberlerin ümmetlerini davet ettikleri esas. Ehadiyet esası.

Alemlerin Rabbi bir ve tek olan Allah’ımızdır. Rabbimiz zatında çoğulu kabul etmemektedir. Çoğulun kabul görmesi şirk olarak değerlendirilmektedir. Ki Kuran ‘da onlarca ayette Rabbimiz benim huzuruma şirkle yani bana eş koşmakla gelmeyin dediği çoğulluk. Bir örnek verecek olursam bakınız Rabbimiz Lokman Süresinde ne buyurmaktadır; “ Ey Oğul! Allah’a eş koşma. Çünkü şirk büyük bir zülümdür. Anne ve babana da iyilikte bulun.” Bu ve diğer onlarca ayette Rabbimiz zatında eş kabul etmediğini açık olarak biz kullarını hatırlatmaktadır.

Ayrıca tevhit inancının zirvesi olan ihlas Süresinde de Rabbimiz ilk ayette tüm insanlık varlığını Peygamberi vasıtasıyla şöyle haykırmaktadır. İhlas Süresi ; ” De ki: "O, Allah'tır, bir tektir. Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır; O, hiçbir şeye muhtaç değildir.)"

Allah zatında eş kabul etmediğini açık olarak ifade ettiği göre daha nasıl O’na eş koşulur üzerinde derin düşünülmesi lazım gelmektedir. Şimdi bozulmuş dinleri sizlerin izanlarına sunmak isterim;

Hristiyanlık; Bu dinde Allah zatında üçlenmektedir. Yani Baba, Oğul ve Ruhul Kudüs.  Bu din mensupları Rabbimizi zatında üçleyerek şirke düşmektedir. Her hal ondan olacak bugün Avrupa ve diğer Hristiyan ülkelerinde din adamları rahipler bu inancı anlatamadıklarından Hristiyanlar akın akın İslam’la şereflenmektedirler.

Yahudilik; Bu dinde ilahları Yahova milli bir ilahtır. Yani Yahova Yahudileri üstün ırk olarak yaratmış ve diğer dinlere mensup olan insanlar ise özellikle Müslümanlar onların kulu kölesidir. Bundan dolayı Yahudiler Müslümanlara bunca eziyeti reva görmektedir.

Bu makalenin yazılması diğer dinlere mensup olanları yermek yada yüceltmek değildir. Nasıl ki benim insanım diğer ülkelerde dinlerini yaşıyorsa onların insanları da yani Hristiyanlar ve Yahudilerin dindarları benim ülkemde de dinlerini rahatça yaşabilirler. Bunda bir sıkıntı yoktur. Bizlerin sıkıntısı azılı Hristiyanlar Evangelistler ve azılı Yahudiler Siyonistlerle ilgilidir.

İlkel kabile dinlerinde ise yani Hinduizm ve Budizm gibi dinlerde ise putçuluk vardır. Yani elleriyle yaptıkları binlerce puta taparlar.

Bu evren Rabbimizin varlığını haykırmaktadır. Bu mükemmellikte var olan bir yapının kendiliğiyle olması sizlerce de kabul görür ki olması mümkün değildir. Bakınız bir resim bile kendiliğiyle olamıyorsa bir ressama ihtiyacı varsa bu mükemmellikte var olan bir yapanında kendiliğiyle olması düşünülemez. Bu kaide sadece İslam Peygamberleri tarafından dillendirilmemekte. “Bakınız zamanımızdan yaklaşık beş bin sene önce  yaşamız felsefenin mucidi Aristo İslam olmadığı halde çok tanrılı dine inandığı halde o bile bu evrenin kendiliğinden olamayacağı Allah tarafından yaratıldığını kitabında alıntılamaktadır. Müslüman olmadığı için de ibarenin sonunda bu kadar mükemmel bir yapıyı yarattığına göre her hal yorulmuştur ve dinlenmeye çekilmiştir “ der.

Allah çoğul kabul etmez. Çünkü ilah çok olsa evrende düzen bozulur da ondan. Nasıl ki bir devlet dairesinde birden fazla müdür olmaması lazım geldiğine göre aynı şekilde evreninde birden fazla yaratıcısı olmaması aklen gereklidir. Çünkü birden fazla ilah olsa evrende düzen bozulur.  Enbiya Süresi 22. Ayet; “Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki, Arş’ın Rabbi Allah, onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir.”

Allah evrenin yaratıcısı ve kanun koyucudur. Biz kulları dünya denilen bu fani alemde mutlu olmamız için gerekli olan tüm kuralları kutsal kitabı Kuranıyla ve Peygamberi Muhammed Mustafa’sı (A.S.) vasıtasıyla bizlere bildirmektedir. Ölçü Kuran ve Sünnettir.

Huzur İslam’da…

 

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Anket
Sizce En Başarılı Trabzon Milletvekili Kim?
Ak Parti Milletvekili Adnan Günnar
CHP Milletvekili Ahmet Kaya
AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu
İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs
AK Parti Milletvekili Muhammet Balta
AK Parti Milletvekili Salih Cora
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1823 Şili'de kölelik yasaklandı.
1866 Tennessee, Amerikan İç Savaşı sonrasında birliğe tekrar kabul edilen ilk eyalet oldu.
1901 Yazar O. Henry, zimmet suçundan Austin, Texas'ta üç yıl kaldığı hapishaneden iyi hal nedeniyle salıverildi.
1911 III. Hiram Bingham, Machu Picchu'yu (İnka'ların kayıp şehri) yeniden keşfetti.
1915 Şikago'da yolcu gemisi battı: 845 kişi öldü.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur