Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
YEDİLER İÇTİLER ÇÖPLERİ BIRAKIP GİTTİLER BTP liderinden Lozan Mesajı… EKİM'DEN BASIN BAYRAMI MESAJI Yaşam Savaşını Kaybetti Ağustos ayında otobüsler çalışmaya başlayacak. Trabzon Büyükşehir’den afet bölgesine destek CHP'li Ahmet Kaya açıkladı: 'Beldeleri yeniden kuracağız' Trabzonspor -Başakşehir maçı saat kaçta. İMAMOĞLU: “BALKANLAR’DA GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİK” BTP’nin Yoğun Bayramlaşma Programı Başkan Çebi vatandaşlarla bayramlaştı Trabzon’da toplam kaç kişi aşılandı? Cevizlik Muhtarı Cavit Başocak'tan Bayram Mesajı AKÇAABAT BAYRAMLAŞTI BAKAN UYARDI:VAKALAR FIRLAYACAK! Başkan Gedikli: Rize İlimize geçmiş olsun BAŞKAN EKİM'DEN “KURBAN ATIĞI” UYARISI İSMAİL BULUT'TAN BAYRAM MESAJI
Osman hocayla gurur duyduk
Osman hocayla gurur duyduk
 
Trabzon’da toplam kaç kişi aşılandı?
Trabzon’da toplam kaç kişi aşılandı?
 
AYRIŞTIRICI DEĞİL 'BİRLEŞTİRİCİ' OLACAĞIZ
AYRIŞTIRICI DEĞİL "BİRLEŞTİRİCİ" OLACAĞIZ
Ali AKÇA
 

Trabzon Üniversitesi Üzerine

Ali AKÇA

sebathaber@hotmail.com.tr
11 Haziran 2021 Cuma 18:45
Yazdır

Akçaabat’ımız için “Yeni bir Üniversitenin” açılması fikrininin ortaya atılması ile başlayan ve üniversitemizin açılması, kurumsallaşması sürecine kadar bu uğurda fedakârane çalışmalar yapan büyüklerimizi ve daha önce Akçaabat’ımıza sayısız hizmetleri geçen herkesi, siyasilerimizi  önce minnet ve saygıyla selamlıyor, şükranlarımı sunuyorum.

Tarihi bir fakülte mirasının yanı sıra denize nazır çok güzel bir arazi üzerinde kurulu olan Trabzon Üniversitesi'nin merkez ilçe Ortahisar'a taşınması ile ilgili söylentileri basından bizde takip etmekteyiz. Ancak bunun uydurulmuş bir söylenti olduğunu düşünüyor bu konuda Akçaabat insanımızın ve yöneticilerimizin ferasetine güveniyoruz.

Tamda bu söylentiler projökterlerimizi  üniversitemize yönlendirmişken bu fırsatı değerlendirerek yine üniversitemizin çağdaş dünyaya enteğrasyonunu güçlendirecek bakış  açımızı ve düşüncelerimizi sizinle paylaşalım istedik.


Yeni Üniversitemizi oluştururken bize göre ;Alanında en iyiler arasından seçilen bir öğretim üyesi kadrosu oluşturulmalıdır. Öğretim elemanlarını teşvik eden bir alt yapı, ücretlendirme ve adil performans değerlendirme sistemi oluşturulmalıdır.Üniversitemiz Uluslararası arenadaki kaliteli öğretim üyeleri için cazibe merkezi olmalıdır.

Ülkemizin en nitelikli öğrencileri üniversitemize kazandırılmalı, onlara destek sağlanmalı ve başarıları ödüllendirilmelidir.Kurumsal akreditasyonla birlikte, gerekli programlar için ulusal ve/veya uluslararası akreditasyon mutlaka gerçekleştirilmelidir.


Modern ve son teknolojilerle donatılmış temel bilim, araştırma, uygulama  ve beceri laboratuvarları kurulmalı, Sanayi üniversite işbirliğini sağlayan Araştırma - Teknoloji Transfer Ofisleri olmalıdır.

Üniversitemizde üretilen yeni buluş ve patentleri toplumun hizmetine sunmak için araçlar ve yeni organizasyonlar geliştirilmelidir. Türkiye Sağlık İnsan Gücü Durum Raporu ve Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonunda belirtilen hedefler doğrultusunda birim ve bölümler açılmalıdır.

Yüksek Öğretim Kurulu ile işbirliği yapılarak tahsis edilen yeni branşlarda nitelikli öğretim elemanlarıyla en kaliteli eğitimin yapılmasını sağlanmalıdır. Güçlü bir eğitim kadrosu ile lisansüstü programlara destek verilmelidir.

Yüksek Lisans ve Doktora programları için uluslararası bilim insanı dolaşım destek programları oluşturulmalıdır. Öğrencileri ilk yıldan itibaren araştırma projelerine yönlendirerek, mezun olmadan bir proje bitirmelerini sağlanmalıdır.


Eğer Sağlık Eğitimi verilecekse; Sağlık eğitimi verilen tüm fakülte / bölümlerde, öğrencilere sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde aktif eğitim alma ve hizmet sunma fırsatları oluşturulmalıdır.

Bu yüzdende Akçaabat’ımızda kurulan yeni üniversitemizin dünyada yaygınlaşmaya başlayan “Belli bir alana odaklanarak farklı disiplinleri bir araya getiren ama aynı zamanda uzmanlaşmış üniversite modeli olan”“Tematik Üniversite”olmasını  ve“Tematik Üniversite” olma  avantajını kullanarak, yatay–dikey, kendi içinde ve paydaşlarıyla entegrasyon gibi hangi alanda bölümler açılacaksa eğitim ve  görev geçişlerine imkân veren bir eğitim politikası yürütmelidir.

Yine çağımızın ve ülkemizin en ihtiyaçlı alanlarından olan ve KTÜ ‘de olmayan Biyomedikal Mühendislik, Genom Mühendislik vb. örnek teşkil edebilecek bölümlerin ve Yüksek Lisans Programlarının üniversitemize kazandırılması ilçemizin ufkunun büyümesine hizmet edeceğini düşünüyoruz. Kısacası, bilim ve iş dünyasına donanımlı ve birden fazla uzmanlık alanına sahip gençler kazandıracak bir üniversitenin kurulması, geliştirilmesi  Akçaabat’ımızda üniversitenin büyütülmesi  istenmeli asla tavizkar olunmamalıdır.

Siyasilerimizin bu konudaki ısrarlı takip ve başarısıda çok önem arzetmektedir.Kendilerine Akçaabatlılar olarak teşekkürü bir borç biliyoruz. Eğer yeni üniversitemiz KTܒden ayrılacak öğretim görevlileri ve mekanlarda veyine  aynı  bölümlerle  eğitim hizmeti verecekse vermeye devam edecekse -bilmiyoruz-yukarıda verilen tablodan çok uzak ve KTܒnin gölgesinde yaşayan bir Meslek Yüksek Okulu olmaktan  öteye geçemeyecektir.

Oysa Üniversitemiz; gelişmiş ülkelerin standartlarını her yönüyle yakalamış, bölgesinde ve dünyada sözü dinlenen güçlü bir Türkiye hedefi istikametinde var olan güzide yükseköğretim kurumlarımız arasında önde gelen bir üniversite olmalıdır.

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Anket
Sizce En Başarılı Trabzon Milletvekili Kim?
Ak Parti Milletvekili Adnan Günnar
CHP Milletvekili Ahmet Kaya
AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu
İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs
AK Parti Milletvekili Muhammet Balta
AK Parti Milletvekili Salih Cora
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1823 Şili'de kölelik yasaklandı.
1866 Tennessee, Amerikan İç Savaşı sonrasında birliğe tekrar kabul edilen ilk eyalet oldu.
1901 Yazar O. Henry, zimmet suçundan Austin, Texas'ta üç yıl kaldığı hapishaneden iyi hal nedeniyle salıverildi.
1911 III. Hiram Bingham, Machu Picchu'yu (İnka'ların kayıp şehri) yeniden keşfetti.
1915 Şikago'da yolcu gemisi battı: 845 kişi öldü.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur