Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
SANDIKCI KINAMADAN ÖTEYE GİTMELİYİZ. AGD: Kudüs Tüm Müslümanların Ortak Sorunudur “Engelli Anne- Engelli Çocuk Sempozyumu” İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı açıklaması DÜŞÜŞ VAR BAŞKAN EYÜPOĞLU UYARDI! Küdüse yeniden ağıtlar yakarken TONYA TEREYAĞI AVRUPA PATENTİ ALACAK AK PARTİ SÖZ VERDİYSE YAPAR Hıdırnebi'de Sürpriz Mayıs Karı Vefa Grubu salgın yasaklarında vatandaşların en büyük destekçisi oldu! İşte Trabzonspor'un UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakipleri... Güner, Yalıncak Plajı ile ilgili açıklama yaptı İmamoğlu'ndan Soylu'ya "Bence Suç" yanıtı: Milletimiz uzun yıllardır ilk defa güldü ORTAMAHALLE PANDEMİ SONRASINA HAZIRLANIYOR Başkan Gedikli'den "İsrail'e kınama" BAŞKAN EKİM’DEN ANNELERE SÜRPRİZ Rektör Uzun, projeleriyle geleceği hedefleyen öğrencilerle bir araya geldi TAM KAPANMA YASAĞINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN
BAŞKAN EYÜPOĞLU UYARDI!
BAŞKAN EYÜPOĞLU UYARDI!
 
ORTAMAHALLE PANDEMİ SONRASINA HAZIRLANIYOR
ORTAMAHALLE PANDEMİ SONRASINA HAZIRLANIYOR
 
Hıdırnebi'de Sürpriz Mayıs Karı
Hıdırnebi'de Sürpriz Mayıs Karı
“Değişen Dünyada Ebelik Sempozyumu” gerçekleştirildi
 

“Değişen Dünyada Ebelik Sempozyumu” gerçekleştirildi

Bartın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen sempozyumda gelişen ve değişen dünyada ebelik hizmetleri konusunda yaklaşımlar ele alındı.

27 Nisan 2021 Salı 16:39
Yazdır

Bartın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 21-28 Nisan Ulusal Ebeler Haftası kapsamında “Değişen Dünyada Ebelik Sempozyumu” gerçekleştirildi. Farklı görüş açılarıyla ebelik hizmetlerindeki mevcut durum ve gelecekteki uygulamaların konuşulduğu etkinliğe yurt içi ve yurt dışından 1.143 kişi katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un eşi Hatice Uzun, ebelerin sağlıklı birey, aile ve toplumun oluşmasında önemli bir görevi yerine getirdiğini söyledi.

“Ebelik, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir”

Ebelik mesleğinin toplumsal saygınlığı olan, tarihi ve işlevselliği yönünden dünyanın en eski ve ilk bütüncül mesleklerinden biri olduğunu da ifade eden Uzun, “Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için var olan ebelik mesleği, yüklendiği bu önemli misyon ile toplum için vazgeçilmez meslekler arasında yer alır. Ebeler, doğum öncesinde ailenin yanındadır. Doğum esnasında ve sonrasında yine ebeler anne ve çocuğun yanında, yakınında bulunur. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olurlar. Doğum ağrısı çeken bir annenin acısını dindirirler. Ailelerin özlemle bekledikleri en yeni üyelerini kucaklamalarını sağlarlar. Toplum içerisinde saygın bir yere sahip olan ebeler, aynı zamanda kadının, ailenin ve toplumun sağlık danışmanlarıdır. Sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.” dedi.

“Ebeler toplumumuzda çok önemli bir yere sahiptir”

Ebelik mesleği hakkında bilgiler veren Bartın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Çelik, “Ebelik, gebelik döneminde gebeliğin teşhisi ve gözetimi ile normal doğum yaptırmakla görevli kişilerin oluşturduğu profesyonel bir meslektir. Annenin gebelik süresince sağlıklı olması ve sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesinde ebelerin önemi tartışılmazdır. Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Ne yazık ki ebelerin önemi istenilen düzeyde anlaşılamamaktadır. Yaptığımız etkinlikler ile ebelerimizin seslerini ve sorunlarını daha fazla kitlelere ulaştırmaya ve çözüm bulmaya gayret ediyoruz.” diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak geleceğe değer katan bir yapıda çalışmalar yapmaya gayret gösterdiklerinin de altını çizen Çelik, “Yeni bir fakülte olarak kısa zamanda önemli kazanımlar elde ettik. Fakültemizde öğretim üyesi ve laboratuvar yeterliliğini sağlayarak 2022 yılında Ebelik Bölümümüze öğrenci alımı yapmayı ve nitelikli ebeler yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.” ifadelerini kullandı.

“Ebelik hizmetlerinin iyi yönetimi ülkenin gelişmişliğine katkı sağlayacaktır”

Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü, Sempozyum Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Hacer Yalnız Dilcen ise ebelik mesleğinin önemine vurgu yaparak “Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren bulgular, anne ölüm hızı, doğurganlık hızı, bebek ölüm hızıdır. Bunların tamamı ebelik hizmetlerinin içerisindedir. Ebelik hizmetlerinin iyi yönetilmesi ülkenin gelişmişliğine katkı sağlayacaktır. Dünya Sağlık Örgütü, tüm anne ölümlerinin, ölü doğumların ve yeni doğan ölümlerinin yüzde 83’ünün ebelik bakım programları ile önlenebileceğini tahmin etmektedir.” şeklinde konuştu.

Önemli konular, uzman konuklar tarafından tartışıldı

Açılış konuşmalarının ardından sempozyum “Farklı Gözlerde Ebelik” oturumu ile başladı. Bu oturumda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı ve Anadolu Ebeler Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner “Ebe Liderliğinde Doğum”, İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Uzman Ebe Ayşegül Kurt “Türkiye’de Ebe Gözüyle Ebelik”, İngiltere’deki Gateshead Sağlık NSH’den Op. Dr. Handan Yılmaz Palta “Türkiye’de ve İngiltere’de Hekim Gözüyle Ebelik” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Öğleden sonra gerçekleştirilen “Gelişen ve Değişen Dünyada Ebelik Hizmetleri” adlı oturumda ise Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü’nden Dr. Arş. Gör. Yeliz Çakır Koçak “ICM Temalarıyla Sağlıklı Yarınlar İçin Ebeleri Güçlendirmek”, İngiltere Surrey Üniversitesi’nden Arş. Gör. Güldane Damla Kaya “Dünyada Ebelik İnovasyon Örnekleri”, Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü’nden Dr. Öğr. Gör. Yasemin Erkal Aksoy “Değişen Dünyada Ebelik Hizmetlerinde ‘Teletıp’ Uygulamaları” adlı konuşmalarını yaptı.

Sempozyum, katılımcıların soru ve önerilerinin ardından Sempozyum Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hacer Yalnız’ın tüm konuşmacı ve katılımcılara katkıları için teşekkürlerini içeren kapanış konuşmasıyla son buldu.

Anahtar Kelimeler: Bartın, Üniversitesi, Sağlık, Bilimleri, Fakültesi, tarafından, gerçekleştirilen, sempozyumda, gelişen, ve, değişen, dünyada, ebelik, hizmetleri, konusunda, yaklaşımlar, ele, alındı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
330 Konstantinopolis (İstanbul) Roma İmparatorluğunun resmi başkenti olur. Daha önce Byzantion denen bu kente törenle Yeni Roma adı verilir ama daha çok Konstantinopolis adı kullanılacaktır.
1812 İngiltere Başbakanı Spencer Perceval, Avam Kamarası'nda cinnet geçiren iş adamı John Bellingham tarafından vurularak öldürüldü.
1858 Minnesota, Amerika Birleşik Devletleri'ne katıldı.
1867 Lüksemburg, Fransa'dan bağımsızlığını kazandı.
1920 Mustafa Kemal Paşa, İstanbul'daki Divan-ı Harp tarafından idama mahkum edildi.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur