Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
Başkan Genç, Soylu’yu ziyaret etti Akçaabat Belediyesi Mahallelerin Hizmetinde EMNİYET GÖZ AÇTIRMIYOR AKÇAABAT BELEDİYESİ TRT DE MÜMİN BAŞKAN'DAN TEŞEKKÜR MESAJI Çebi kasketi taktı “Efsaneler geri döndü'' Trabzon Valiliği duyurdu! ÖZGÜNEŞ'TEN YILIN İLK GELENEKSEL SATIŞ ETKİNLİĞİ BAKAN KASAPOĞLU AÇIKLADI Başkan Sarıalioğlu Of'un Kurtuluşu için mesaj yayımladı Genç, 28 Şubat mesajı yayınladı Bartın Üniversitesi öğrencilerine “Benim İşim Girişim” yarışmasından ödül AK PARTİ'DE REVİZYON Dernek Başkanı Onur Cumur'dan Başsağlığı Mesajı İmamoğlu’ndan Erdoğan’ın “İnadına Kanal İstanbul’u Yapacağız” Sözlerine Yanıt Ortahisar Kadın Danışma Hattı hizmete açıldı! HAYDAR KARA'YA SON GÖREV Trabzon Valiliği tedbirleri arttırdı! AK Parti Grubundan Başsağlığı Kaymakamdan Şehit Ailelerine Ziyaret
AKÇAABAT BELEDİYESİ TRT DE
AKÇAABAT BELEDİYESİ TRT DE
 
Dernek Başkanı Onur Cumur'dan Başsağlığı Mesajı
Dernek Başkanı Onur Cumur'dan Başsağlığı Mesajı
 
Sağlığınızı Tamamlayın
Sağlığınızı Tamamlayın
TURAN ALTUNTAŞ ADAYLIĞINI AÇIKLADI
 

TURAN ALTUNTAŞ ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Dönen tekerleri daha iyi döndürmek için geliyorum

18 Ocak 2021 Pazartesi 19:27
Yazdır

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası eski başkanı Turan Altuntaş, direksiyonun başına geçti ve adaylığını açıkladı.

TEKERLERİ DAHA İYİ DÖNDÜRMEK İÇİN ADAYIZ

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda 3 dönem başkanlık yapan Turan Altuntaş, yeni bir vizyon ve felsefe ile oda başkanlığına adaylığını açıklayarak, “Son 3 yıldır kaptansız kalan şoför esnafımızın işlerinin kötü gitmesine gönlüm el vermedi. Dönen tekerleri daha iyi döndürmek için direksiyonun başına geçtim ve adaylığımı açıklıyorum. Şoför esnafı için ben de varım” dedi. Kendi mesleğinin şoförlük olduğunu kaydeden Altuntaş, “Benim mesleğim dolmuşçuluk. 35 senedir bu meslekten ekmek yiyorum. Oto galericiliğini oğlum yapıyor. Odaya başkan olduğum zaman geçimimi yine dolmuşçuluktan sağlayacağım. Galericiliği oğlum yapacak” diye konuştu. Altuntaş, “Hakkımda açılan tüm davaları kazandım. Kendi yöneticilerinin çoğu görevi bıraktı. Şu anda 3 kişi de istifa etti. Bu nasıl birlik beraberlik” ifadelerine yer verdi.

ESNAFIN HAKKINI SAVUNDUK

Şoförler Odasında 13 sene 3 donem dolu dolu başkanlık yaptık. Esnafımız bize 'Efsane' lakabını taktı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Dönemimizde esnafımızın başını hiç yere eğirmedik. Her platformda hakkını savunduk. DÖNÜŞÜM PANDEMİDEN SONRA OLSUNBir minibüse 200 bin TL kredi çıkıyor.  Yani bir ruhsata 100 Bin TL kredi çıkıyor. Araç ortaksa kişi başı 100 Bin TL, tek kişininse tamamına 200 Bin TL kredi alabiliyor.   Araç değişimine karşı değiliz. Araçları artık değiştirmek gerekiyor. Pandemiden dolayı araçlar ayda 12 gün çalışıyor. Bu araç haftada 3 gün çalışıyor. Bu kazançla nasıl değişelim. Kredi ödemelerini esnaf nasıl yapsın. Şoför esnafının kazandığı para şu anda evini geçindirmeye yetmiyor. Ben aracından 8 aydır 1 TL para almadım. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var. Ortada sıkıntı var. Bu sıkıntıyı çözmemiz lazım. Mevcut ida başkanı pandemiden dolayı engelli rampasının tarihini uzattım diyor. Sorun engelli rampası değil. Esnaf bu aracı nasıl değişecek. Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu'na süreç için teşekkür ediyorum. Pandemi bitene kadar değişimi ertelemesini istiyorum.

20 SENE ÇALIŞTI PANDEMİ BİTENE KADAR DA ÇALIŞSIN

Değişim için üçüncü aya kadar süre var. Arabaların o tarihe kadar değişme imkanı sıfırdır. Yarım plakaya 100 Bin TL kredi çekse 3 Bin TL ödeyecek. Esnafın çocuğu yok mu. Şehir içindeki araçlarımız 20 senedir çalışıyor da pandemi bitene kadar çalışamaz mıİNCE ELENİP SIK DOKUNULMALIBen oda başkanı olsam araçların dönüşüm konusu bu pandemi döneminde gündeme bile gelmezdi. Gece gündüz şoför esnafımızın menfaati için çalışırdım. Olmazsa olmazımız, elimizi kolumuzu bağlayan araç değişimidir. 20 kadar araba değişti. Parası olan, borcu olmayan aldı arabayı. Hayırlı olsun. Öyle esnaflar var ki araba ile ev geçindiriyor. Bu işler o kadar basit değil. İnce eleyip sık dokunulmalıdır. Mevcut başkan dolmuş, taksi, minibüs, otobüs hepsini bitirdi. Şoförler Odası Başkanının bu işi buraya getirmemesi lâzımdı. Bunlar konuşulmamalıydı.

MURAT ZORLUOĞLU SIKINTILARI BİLİYOR

0-3 yaştan 0-6 yasa çıkmasında Ömer Hakan Usta değil, Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’nun gayreti vardır. belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Murat Zorluoğlu başkanımız 6 yasa çıkardı. İkinci el araçta 0-3 yaş bulmak zor. Bu sadece Trabzon merkezde değil ilçelerde da 6 yasa çıktı. Belediye Başkanımız bu konuda çok hassas. Şoför esnafının şu anki sıkıntılarını da biliyor. Bu sıkıntıları çözeceğine de yürekten inanıyorum.

ENGELLİ RAMPASI RANTABL DEĞİL

Trabzon'un coğrafi yapısını herkes biliyor. Engelli rampasını taktık. 1 metre 30 santim alana ihtiyaç var. Engelli kardeşlerimizi arabaya indirip bindirebileceğimiz bir yer var mı? Sokaklar dar. Bazı yerlerde 2 araç yan yana geçemiyor. Engelli vatandaşımız bizim başımızın tacı. Rampa olması da engelli vatandaşımızı kucağımızda indirip bindiririz. Şoför esnafımız bu konularda çok hassastır. Bu zamana kadar engellileri nasıl başımızın tacı yapmışsak, şimdiden sonra da başımızın tacı yaparız. Bir rampanın maliyeti 15 Bin TL'yi buluyor. Ülkemizde yüzde 100 engelli rampası takan araç yok.

UKOME’DE HER KARARA İMZA ATILMAZ

Trabzon Şoförler Odası tüm ilçeleri UKOME'de temsil ediyor. UKOME'de kararlar alınırken kararlara müdahil olması lâzımdı. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu döneminde biz gece gündüz uğraşırdık. UKOME'de gidip oturursan her kararın altına imza atarsan bu tür şeylerin olması da doğaldır.  Boztepe Durağında 2-3 tane araç yenilendi. Araç yenilenmesinde ben de orada bulundum. UKOME başkanına herhangi bir yerde dur engelli rampasını aç dedim. Açamadılar. Trabzon’da bu rampanın açılabileceği bir yer yok.

PLAKALAR NAMUSUMUZDUR

17+1 araçlarla 450 otobüs olacaktı. Yıllardır elimizde olan ‘D’, ‘M’ ve ‘T’ plakalar bizim şerefimiz namusumuzdur. 17+1  veya 17+3 otobüs yapacaksın. Oda bünyesinde kooperatif kuracaksın. Yarın ihtiyaç olunca benim plakalı bana satacaksın. Sen neyi otobüs yapıyorsun. Kime sordun kimle istişare yaptın. Otobüs olunca 23 kalem araçlarda bedava taşınacak. Kartlı sistemle vergi vereceğiz. D plakalarımız gitti. Güle güle. Öyle bir sistem var mı. Biz 600 kişi ile toplantı yaptık. Belediye Başkanımız ile randevu alıp gittik. Başkanımız adaleti seven bir isim. Bizim otobüslerin 2 ortak olduğunu başkanımıza söyledik. 6 ortakla bu sistem olmaz. 6 ortak var, 23 kalem bedava. Para belediyeye yatacak, ay sonu alacan. Biz olan düzenimizi niye bozalım. 12+1'i büyükşehir belediye başkanımız nezdinde şoför esnafı yaptı. 12+1'i şoförler odası başkanı da yapmadı Turan Altuntaş’ta yapmadı. Şoför esnafının kendisi yaptı.

TAKSİLER YETERLİYDİ

Trabzon’da hali hazırda çalışan 86 tane taksi vardı. Bu taksiler Trabzon'a yetiyordu. 80 tane yeni taksi plakası verildi. Taksi yapılacaksa bunun alt yapısı yapılmalıydı. Bir minibüs bozuldu 2 taksi yapıldı. Duraklar yan yana oldu. Her gün kavga çıkıyor. Ben taksi yaptım oldu demekle bu işler olmaz.

PARALAR NERDE

Seçimden önce benim yöneticilerime sen istifa et Turan başkan zimmetine para geçirdi senin malına el koyarlar denildi. Benim dönemimde odaya her ay 150 200 bin TL zimmetine para geçiriyordu. Şu an odanın ne kadar parası var. Odanın yeri bile icralık. Ben hayatta borcu sevmem odayı borçla devraldım borcu temizledim. Tamam Turan Altuntaş parayı çaldı yedi. Şimdi bu para nerde.  Soğan yemedim ki ağzım koksun. Çok mahkemeler geçirdim. Hepsinden alnım ak çıktım. Bizim yalanla dolanla işimiz olmaz. Orası bizim odamız.

TAHDİTLİ PLAKA ATILAMAZ

Türkiye'de 21 ilde plaka tahdidi var. 1986'da TBMM'de bakanlar kurulu ile verildi. Bizim plakamızı isteyen istediği gibi kenara atamaz. Otobüs olan yerlerde şoför esnafı iflas etti. Battı. Bizim ‘D’ plakalarımız şu an hala alton değerinde. 17+1'e gitsek iflas etmiştik.

VAAT VERMEM YAPABİLECEKLERİMİ KONUŞURUM

Şoförler odası başkanı 50 kuruş zam aldık diye beyanat verdi. Belediye Başkanımız da zam vermiyoruz dedi. Bütün minibüsler değişecek o zaman zam alınacak. Şu an zam söz konusu değil. Mazot aldı başını gidiyor. Diğer giderler ortada. Lastik, yıpranma ortada.  Şoför esnafı için akaryakıt istasyonu açacaktı. Açılmadı. Söylem ve eylem birbirini tutmadı. Seçimden  önce 21 vaatle çıktı. Ben vaat vermem. Yapabileceğin işi konuşacaksın.

AVUKATI GÖREN VAR MI

Avukatlık sistemi şoförler odası açtı açacak. Bunlar secim vaatleri. O avukatı kim  gördü. Trabzon Şoförler Odası emniyet müdürlüğü oldu da haberim mi yok. Hangi sıfatla korsan taşımacılığı kontrol edecek. Esnaf Odalar Birliği başkanımız Metin Kara özel hastaneler ile anlaşma yapıyor. Kendisine teşekkür ediyorum. 90 model bir çekiciyi 3 sene bitti 4. Senede aldı. Pandemide çekiciye hiç ihtiyaç yok. T plakalı araba ilçeye kayıtlı diye makbuz karşılığı çekildi. Hususi arabalar çekiliyor gelir makbuzu kesiliyor. Bu usulsüzlüktür. Çekici ile ticaret yapamaz. Burada suç işliyorlar.

DURAK DERNEK ADINA BAŞKASINA VERİLEMEZ

Beşirli’deki taksi Beşirli dolmuş durağı adınadır. Orada yanlış bir iş yoktur. Orada bir dernek var. Derneğin adına taksi durağı. O dernekten alınıp 7 kişiye verilemez. Beşirli dolmuş durağı gereğini yapıyor. O durağı 7 kişiye vermek isteyen de Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odasıdır. Orada 72 kişinin hissesi var. Turan Altuntaş olarak ben bunu 7 kişiye vermezdim vicdanım el vermezdi.

PLAKALAR GİDECEKTİ

Plakalarımız oda bünyesinde kurulan kooperatifle bitirilecekti. Oda bünyesinde kooperatif kurdular. 17+1 yarım otobüs olunca kartlı sistemle bu para kooperatif bünyesinde toplanıp şoför esnafına ayda bir kez dağıtılacaktı. Göreve geldiklerinden beri hangi dağda kurt varsa onun peşine düştüler. Federasyon başkanımız bizim abimizdir. Sürtüşme tartışma olur dargınlık olmaz. Geçtiğimiz hafta da yanındaydım. Abi kardeş arasında sıkıntı olmaz.

SÖYLEMLE EYLEMLER TERS

Söylemi ile eylemi birbirini tutmuyor. Taksi duraklarının hepsini şoförler odası olarak yaptırıyorum diye beyanat veriyor. Taksi duraklarının yenilemesini büyükşehir belediyesi yapıyor. Belediyenin yaptığı işe ben yapıyorum görüntüsü vermek doğru değil. Şoförler odasının bütçesi taksi dudaklarını yapamaz.

ÇEKİCİ İLE TİCARET YAPILMAZ

Çekici almak için esnaf odalar birliğine yazı yazılır. Yazıda da esnafına ücretsiz hizmet etmek için çekici almak istiyorum der. Odalar Birliği de esnafa ücretsiz hizmet için onay verir. Akçaabat'a kayıtlı bir araca hizmet verince bundan para almak doğru değil. Hususi plaka araca gelir makbuzu kesmek suçtur.

ODA SÜRÜCÜ KURSUYLA ÖRNEK OLMALIDIR

Odamızın bünyesinde faaliyet gösteren Özel Belde Sürücü Kursumuz için, Ortahisar İlçesi Çağlayan Mahallesinde 10 dönüm bir yer kiraladık. Bura fındık bahçesiydi. Burayı yaptırdık sürücü adaylarına eğitim veriyorduk. Şoförler Odası bünyesinde faaliyet gösteren sürücü kursunun diğer kurslardan farklı olması lazım. Her şeyi ile örnek olmalı. Sürücü kursları 10 saat eğitim veriyorsa biz 15 saat eğitim vermeliyiz. Göreve gelir gelmez eğitim alanını kapattı kursa oyuncak araba aldı koydu. Oyuncak araba ile sürücü adaylarına araba kullanmayı öğretiyor. Nerden yer aldı. Benim aldığım yer. Yalan konuşmaya gerek yok. Şoförler Odası sürücü kursu ile de örnek olmalıdır.

PLAKA DEĞERLERİ DÜŞTÜ

Örnek verecek olursam Trabzon'da Meydan Tıp Fakültesi Moloz Tıp Fakültesinden araba almak için herkes sıraya girerdi. Şu anda 10 liralık araba 5 lira oldu. Şoför esnafının şu anda hakkını savunacak sahip çıkacak kimse yok. Şoför esnafını bıktırdılar. Benim için duraktan durağa araba koydu derlerdi. Geleyim yine koyacağım. Ben şoför esnafıyım. Ben o duraklara bedava girmiyorum. Duraklara koyduğum arabalara para ödedim. Kontenjan açılınca o durağa girdim. Ben dolmuşçuyum. Durakların değeri vardı. Plakalar değerleniyordu. Şu anda şoför esnafı mağdur.  Bizim zamanımızda araç geçeceği zaman üyelerin yüzde 75'inin imzası alınıyordu. Şimdi Kuran kursundan Fakülte durağına araç geçiyor kimsenin haberi yok. Oda  ve durak yönetimi aracı geçiriyor.


DURAK BAŞKANI İLE KAVGAN ÜYEYİ BAĞLAMAZ

Boztepe Dolmuş durağında yaklaşık 300 kişi ekmek yiyor. Şoförler odası başkanı veya belediye başkanının duran başkanı ile problemi varsa burada 300 kişiyi mağdur etmemek lazım. Oda başkanı durak başkanını değişik diyor. Bunlar oda başkanına yakışmıyor. Durak başkanına takılı kalmayacaksın. Benim dönemimde de durak başkanları ile sorunum oldu. Durak sadece başkandan ibaret değildir. Durak başkanı komple durağı bağlamaz. Şoför esnafının hepsi bizim kardeşimiz. Hüseyin Turgut Aydın durak başkanlığını bıraktığı zaman Ömer Hakan Usta ne sıfatla otobüsleri geri çekecek. Belediye Başkanı sıkıntıyı çözecek. Oda başkanı olarak oraya hizmet etmeye geldi. Böyle bir sistem yok. Yaptığı işler çok yanlış. Hayatında yöneticilik yapmamış bu tür işlerin içine girmemiş. Ben geldiğimde şofördü. Onu genel sekreter yaptım. Çocuğumdan ayırmadım. Bu tür söylemlerle galiba kendini belediye başkanımızın yerine koyuyor.

BORCU SEVMEM

Odayı bırakırken secim yapacağımız otelin parasını dahi peşin ödedim. Hayatımda borcu sevmem. Sadece 72 bin TL bir borcumuz vardı. O da esnaf odaları birliğine olan taksitli ödemeydi. Şu anda odanın yeri bile icralık. Arkamızdan konuşulmasın diye otelin parasını bile peşin verdik. PLAKALAR ASKIDAPlakayı askıya alanlar var. Almayıp da napsın. Şu anda araç çalıştırmak sıkıntı. Odanın bir eylemi yok. Cumartesi pazar çalışmak için izin almış. Normal günde dolmuşa kimse binmiyor. Cumartesi pazar kim binecek.


AKÇAABAT OTOBÜSE GEÇMESİN

Akçaabat şoförlerinin yerinde ben olsam kesinlikle otobüse geçmem. ‘M’ plaka ile araçlarını değişsin. Kazandıkları parayı cebine koysunlar akşam eve mutlu gitsinler. Otobüs yapılırsa 5 ay süre veriyorum 5 ay sonra sıkıntılar başlayacak. 16 ortak ile bu sistem yürümez. Herkes minibüsü ile devam etsin. Otobüse geçmek isteyenler Büyükşehir Belediye başkanından gidip özür dileyip arabalarını yenilesin işlerine baksın. Ben şoför esnafı için Ankara'dan geri gelmiyordum. İcraat yapıyorum. Birileri gibi fotoğraf çekilip geri gelmiyordum.

ODAMIZI ELEŞTİRMEM

Odamızı 4 senedir hiçbir yerde eleştirmedim. Oda başkanının pek bilgisi yok. Otobüsten minibüse geçerken bir sefer  odaya gittim, bana sen benim muhatabım değilsin dedi. 13 sene benle çalıştı adam yerine koyduk. Benim muhatabım değil personelimdir. Ben de onu muhatap almıyorum. Onu çocuğumdan ayırmadım alttan alta adaylık yoklaması yaptı. 4 senedir konuşmuyoruz. Oda için üyeler için gece gündüz yine koşarım mücadele ederim.

NE SÖZ VERDİ NE YAPTI

Cenaze aracı söz verildi. Bize cenaze aracı lazım değil. Belediye bu işi en iyi şekilde yapıydı. Cenaze aracı alınmadı. Kontrol aracı bize lazım değil. Oto bakım servisi dedi. Trabzon'da oda tamirhane acarsa günde 10 dolmuş bozulursa o araç orda yatar yapılamaz. Tamirhaneciler hep arkadaşımız. Belediye akaryakıt istasyonu açamıyor. Açabildi mi. Sigorta şirketi kuracağım dedi. Sigorta şirketleri indirimli sigorta yapıyor esnafa.

Düğün salonu açılacaktı. Düğün salonu açmak şoför esnafının işi değil. Taksi durakları yenilenecekti belediye yeniledi. Büyükşehir belediyesi bu kadar proje yapmadı. Sen hayırdır. Ne vaat etti. Be yaptı. Kime burs verildi. Vaat vermişsen bunları yapacaksın. İlçe odaları ile iyi ilişki kuracaktı. İlçe odalarında 2 tanesi hariç hepsi ile arası bozuk.

 

 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

 

Görüntünün olası içeriği: Ali Senturk ve İsmail Çobanoğlu, oturan insanlar, ekran, masa ve iç mekan

kaynak:takagazetesi

Anahtar Kelimeler: Dönen, tekerleri, daha, iyi, döndürmek, için, geliyorum
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
364 I. Valentinian, Roma İmparatoru oldu.
1856 Islahat Fermanı ilan edildi.
1870 Osmanlı padişahı Abdülaziz "Bulgar Eksarhanesinin" (Rumlardan bağımsız Bulgar Ortodoks Kilisesi) kurulmasına izin verdi.
1918 Türkiye'de Of işgalden kurtuldu.
1921 TBMM'de ilk bütçe kabul edildi.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur