Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
İL BAŞKAN ADAYI KAYA: AK PARTİ DAYATMA PARTİSİ DEĞİLDİR Bartın Üniversitesi mezunu Şennur Demir, Sırbistan’da altın madalya kazandı AĞAÇLARIN ZİRVESİNDE BULUNAN ALTIN DEĞER:ÇAM FISTIĞI Bartın Üniversitesi Kampüslerinde karın yağmasıyla kartpostallık görüntüler oluştu TÜBİTAK DESTEKLEYECEK TURAN ALTUNTAŞ ADAYLIĞINI AÇIKLADI AKÇAABAT BELEDİYESİ, “SIFIR ATIK PROJESİ” İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM DAHA ATTI. Trabzon Şehir Hastanesi ile ilgili flaş gelişme! TARIM, CEVAT KURT’A YAPILANLARI NASIL DEĞERLENDİRECEK? AK Parti Akçaabat İlçe Başkanlığı’ndan bir ilk daha… Bakan Karaİsmailoğlu Arafilboyluyum ! TRABZON VALİLİĞİ AÇIKLADI O KARARLAR KALDIRILDI 1 PUANI ZOR KURTARDIK Vakıf Başkanından kan bağışı kampanyası. Fol Deresi Islahı 2021 Haziran’da bitiyor. Koç “Karanlığa Mahkum Olduk” Ali Başkan Siyası Başkanları Bilgilendiridi HAYDEN KAN BAĞIŞINA MHP lideri Devlet Bahçeli Covid-19 aşısı yaptırdı İNCEDEN İNCE AYAR
Fol Deresi  Islahı 2021 Haziran’da bitiyor.
Fol Deresi Islahı 2021 Haziran’da bitiyor.
 
Ali Başkan Siyası Başkanları Bilgilendiridi
Ali Başkan Siyası Başkanları Bilgilendiridi
 
AKÇALI'DAN YENİLİKÇİ PROJE
AKÇALI'DAN YENİLİKÇİ PROJE
Türkiye`deki tarımsal eğitim-öğretim faaliyetinin Başlamasının 175. yılı kutlama mesajı
 

Türkiye`deki tarımsal eğitim-öğretim faaliyetinin Başlamasının 175. yılı kutlama mesajı

Türkiye`deki tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul Yeşilköy`de 10 Ocak 1846 Ayamama Çiftliği`nde kurulan Mektebi Zirai Şahane ile başlamıştır.

9 Ocak 2021 Cumartesi 00:00
Yazdır

Bu okula ilaveten "Ziraat Mekteb-i Âli" yani 1892 yılında Halkalı Yüksek Ziraat Okulu açılmış. Bugün ziraat alanında 5‘i henüz öğretime başlamamış 41 fakülte vardır. Başarılı bir yükseköğretim sürekli yeni fakülteler açarak veya açılan fakültelere popüler isimler vererek değil, planlı, geleceği görebilen, çeşitli müdahalelerin dışında gerekli ve gerçek ziraat mühendisliği eğitimi yakalanabilir. Bu nedenle mesleki öncelikleri dikkate alan, arz-talebi gözeten, meslek odalarını eğitim öğretimin öncelikli paydaşları olarak kabul eden bir yaklaşım ülkemize daha uygun bir tarımsal yükseköğretim sistemini ortaya çıkaracaktır. Bu gün hayatta olan 100 bin ziraat mühendisinin kaba bir hesapla %25’i, yaklaşık 25 bini işsizdir. Bu sayıya mesleğini yapamayıp farklı mesleklerde çalışanlarda dâhildir.

 

Resim önizlemesi


Resim önizlemesi

Covid-19 salgını ile mücadelenin en önemli etkenlerinden biri de bağışıklık siteminin güçlü tutulmasıdır. Meyve ve sebzeler sağlıklı ve çeşitli beslenmenin ana unsurlarıdır. İnsan vücuduna birçok besleyici maddenin girmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve bir dizi hastalık riskinin azaltılmasına katkıda bulunuyor. Ancak, bu çok büyük faydalarına rağmen yeterince meyve ve sebze tüketmiyoruz. Bağışıklık siteminin güçlü tutulmasında meyve ve sebzenin gücü yadsınamaz bir gerçektir. Sağlıklı meyve ve sebze tüketimine yönelik politikaların ve eylemlerin geliştirilmesi ülkemiz açısından da elzem bir durumdur. Bu yılı başarılı kılmak başta biz Ziraat Mühendisleri olmak üzere tüm paydaşların görevidir

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2021 yılını “Uluslararası Meyve ve Sebze Yılı” olarak ilan etmiştir. Bu nedenle, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından dünyanın çeşitli ülkelerinde yıl boyunca beslenmede meyve ve sebzenin önemi, üretimden tüketime kadar olan süreçte yaşanan sorunlar, kayıplar, açlıkla mücadelede önemi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkısı, küçük aile işletmelerine gelir sağlayıcı özelliği ve birçok konuda çalışmalar yapılacak, etkinlikler düzenlenecektir. Birleşmiş Milletlerin konuya ilişkin yayınladığı mesajda, “sektöre dikkat çekmeyi ve insanlarla çevrenin daha sağlıklı olmasını sağlayacak bir üretim ve tüketim yaklaşımına bütüncül bir bakış açısı sağlamayı amaçlandığı” belirtilmiştir.

Gözden kaçırmamamız ve üzerinde durmamız gereken iklim değişikliğinin en fazla etkileyeceği sektörlerin başında TARIM geliyor. Önümüzdeki yıllarda tarımsal üretim anlamında çok büyük riskler bizleri bekliyor. Bu konuya hazırlıklı olmalıyız, planlarımızı bu gerçek doğrultusunda yapmalıyız.

 

Ülkemizde tarımsal potansiyel anlamında bir sorun olmadığı, buna karşın mevcut potansiyelin hayvansal ve bitkisel ürün üretimi ve bunların verimliliği anlamında yeterince ortaya konulamadığı görülmektedir. Türkiye’nin arazi varlığı ve tarım potansiyeli dikkate alındığında; doğru planlama, doğru istihdam politikası ve doğru bir üretim stratejisiyle 200 kuru hektara bir ziraat mühendisi,100 hektar sulu araziye bir ziraat mühendisi istihdam gerekmektedir. Ülkemizin 23.099 hektar işlenebilir tarım arazisi ve 14.617 hektar mera varlığının verimliliğinin artırılması için artırmamız için yaklaşık 160 bin ziraat mühendisine ihtiyacı olduğunu da ayrıca görmemiz gerekiyor.

 

Yeni ziraat mühendisliği istihdam alanları yaratmaya çalışmalıyız. Atıl durumda bulunan tarım arazilerini ve işletmeleri aktif hale getirmeliyiz. Bu sadece ziraat mühendislerinin işlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Türkiye’nin yeniden üreten, yeniden kalkınan ve yeniden gıda bağımsızlığını sağlayan bir ülke olabilmesi için ön koşullardan biri, kamudaki ziraat mühendislerinin kadrolarının artırılmasıdır. Başlangıç olarak aktif olarak çiftçi örgütlerinde yıllardır çalışan 2600 civarında tarım danışmanına ( ziraat mühendisi, veteriner, teknisyen)  kadro verilerek üretime yönelik değerlendirilmesi gerekir.

 

 

Dünyamızı tehdit eden bazı temel sorunların varlığı farklı ortamlarda dile getirilmektedir. Açlık dünyanın çözmek zorunda olduğu temel bir problemdir. Su kaynaklarının kullanımı, kaliteli gıda üretimi, erozyon, kentleşme ve çevre sorunları ve benzeri problemler ziraat mühendislerinin çözüm üreteceği konular olacaktır. Bu düşünceden hareketle, ziraat mühendislerine gelecekte çok daha büyük sorumluluklar düşeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bütün hazırlıklarımızı şimdiden yaparsak önümüzdeki günlerde yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmiş olacağız.

 

Toprak; giyinme, barınma, aş ve iş demektir. Toprağın insanlık için yaşamsal değeri yanında manevi değeri her şeyden daha önemlidir. Geleceğimiz için toprağımıza ve üretene sahip çıkılması dileği ile tarımsal öğretim faaliyetinin başlanmasının 175. yılı tarım camiasına, bereketli üretimlerin olacağı nice yıllar dileği ile kutlu olsun…

 

Cemil PEHLEVAN

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Türkiye`deki, tarımsal, eğitim-öğretim, faaliyetleri, Osmanlı, İmparatorluğu, döneminde, İstanbul, Yeşilköy`de, 10, Ocak, 1846, Ayamama, Çiftliği`nde, kurulan, Mektebi, Zirai, Şahane, ile, başlamıştır
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1539 Küba, İspanya'nın sömürgesi oldu.
1897 İsviçreli Matthias Zurbriggen, Aconcagua zirvesine tırmanan ilk kişi oldu.
1900 Giacomo Puccini'nin Tosca operası Roma'da ilk kez icra edildi.
1907 Jamaika'da deprem: 1000'den fazla kiş öldü.
1920 Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışını kutladı.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur