Sebat Haber | 'Haber Sizsiniz'
Son Dakika
ESNAFIMIZIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI Örs:Tüketicinin Sesi Oluyor MHP’DEN REKTÖRE ZİYARET Giysi merkezi imdada yetişiyor! TEBRİKLER HEKİMOĞLU Söğütlü belediye başkanı korornaya yakalandı Bartın Üniversitesi, TÜBİTAK’ın Alan Bazlı Yetkinlik Haritasında en iyiler arasında AKÇAABAT’IN GÜZELLİKLERİ ARTIK SANAL TURDA AKÇAABAT BELEDİYESİ'NİN KİTAP ARŞİVİ HER GEÇEN GÜN GENİŞLİYOR YENİDEN REFAH AKÇAABAT'TAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI Akçaabat’ı Artık Şehir Kameralarından İzleyebilirsiniz Servis Aracı İşletmecileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi’nde görev değişimi AKÇAABAT’TA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI Akçaabat'a yeni fakülte ve bölümler mi geliyor? Öğretmenlerden Başkan Sarıalioğlu'na anlamlı ziyaret ARAKLI'DA PROJELER HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR HACISALİHOĞLU VE BAK İSTANBUL'DA Rektör Uzun’un 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı BAŞKAN EKİM’DEN ‘24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNܒ MESAJI
ESNAFIMIZIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI
ESNAFIMIZIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI
 
Bağırsağınız ne kadar sağlıklı?
Bağırsağınız ne kadar sağlıklı?
 
AKÇAABAT’TA OTOBÜS DÖNÜŞÜMÜ ÇIKMAZDA
AKÇAABAT’TA OTOBÜS DÖNÜŞÜMÜ ÇIKMAZDA
“Toprak ana” mız için, duralım artık.
 

“Toprak ana” mız için, duralım artık.

İnsanlar, yerleşik düzene geçtiğinden beri, bulundukları coğrafyada beslenme ile yerleşme sorununu birlikte önemsemişler.

8 Kasım 2020 Pazar 19:02
Yazdır

Yaptıkları yanlışlardan olabildiğince ders alarak yaşadıkları mekân ile beslendikleri toprağın sorunlarını çözen ve geliştiren bilime de inanarak çözmeye çalışmışlardır. Toprak üzerindeki çıkar hırsının insan aklının önüne geçtiği vakte kadar yüksek yerlere kurulu yerleşimleri ve ovalardaki tarım alanlarını koruduklarına tarihi süreç şahittir.

 

Çok acılar çektik. Ülkemizde geçmişten geleceğe depremler coğrafyasında yaşıyoruz. Bilimsel uyarıları önemsemedik. Israrla sürdürülen kişisel ve çıkarcı yanlış politikalarla daha çok acılar yaşamaya gebeyiz. Oysa dünya sürekli değişirken yaşanan olağan deprem kaynaklı acıları önlemek ya da en aza indirmek hatta istersek önlemek mümkün.

En son 30 Ekim 2020 tarihinde, saat 14:51’de, İzmir Seferihisar Körfezi açıklarında, Kandilli Rasathanesi verilerine göre 6.9, yönlendiren TV’lere göre 6.6, dış bilimsel kaynaklara göre 7.0 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Şekile, büyüklüğe ve afet bölgesi ilan ölçütlerine takılmadan, acılarımıza baktık, acımızı yaşadık.

Yine ölüm, yine acı, yine toprağı ve tarım arazilerini önemsemeden verilen imar izinleri. Yine geçmişten geleceğe önceden alınmayan derslerden uzak sonradan kurtarılan insan mucizeleri ile mutluluk arayışları. Yine asıl sorunları ve somut çözümleri konuşmaktan uzaklaşıyoruz. Oysa mutluluk, beton yığınları arasında yaşamakla değil, doğaya dönüş ve toprağa saygı ile mümkündür.

İzmir 2020 depreminde yaşamını yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımızın acısını yaşıyoruz. An itibarıyla 114 can kaybı, 1035 yaralı. Ülkemiz üzgün, ülkemiz insanı yinelenen soruna ve nedense sıra gelmeyen bu konudaki çözümsüzlüğe kızgın. Kurtarma çalışmalarına fedakârca gönüllü katılanlara ve sağlık personelimize minnettarız. Derdimiz en az kayıp ile bu yaramızı da birlikte sarmak. Yaşamını kaybedenlerin ruhları şâd, mekânları cennet olsun. Ailelerine baş sağlığı ve sabır, yaralılara acil şifa diliyoruz. Ülkemiz artık depremleri ölümsüz yaşamalı. İstenirse en az hasar ve can kaybı ile depremleri atlatmamız mümkün mü, evet mümkün.

 

Merkezi yönetimden yerel yönetime her ölçekte yapılan ve onaylanan imar planlarının afet riskine göre hazırlanması için ön koşul, yer seçimi. Yer seçiminde, öncelik zemin, zeminde öncelik, toprak. Toprak ve toprağın özelliklerini jeolojik oluşumu dahil bilmemiz, toprağı bilimsel olarak tanımamız ile mümkün mü, elbette mümkün. Detaylı toprak etüt ve haritalamaya dayalı, artık ötelenmemesi gereken ve kamu tarafından yenilerek yapılması gereken güncel toprak ve arazi sınıflandırması. Arazi yetenek sınıflandırmasına uygun arazi kullanımına büyük ovalarımız dahil istinasız yasal koruma. Bölge Planı dahil her ölçek planda ve imar planında mutlaka uyulması gereken verimli topraklarımızı koşulsuz koruyan ülke ve yerel imar planlarına zorunlu altlık olacak Arazi Kullanım Planlaması.

 

Jeofizikten jeolojiye, mimarlıktan inşaat mühendisliğine, şehir plancılarından ziraat mühendislerine, çözüm; uygun zemin/yer seçimi, doğru tasarım ve uygun proje, doğru uygulama, öncesi ve sonrasında sürekli sıkı denetim. Olabilir mi, istenirse olur.

İzmir ili Bayraklı ilçesi özelinde yaşanan deprem katliamının sanıkları arasında, oradaki o toprağın yanlış kullanımına izin verenler var. Düne kadar sebze meyve üretenlerin arazilerine dünden bugüne kocaman kocaman binaları dikenlerin ve diktirenlerin büyük günahı var elbette, ayrımsız.


Gediz nehrinin eski yatağından oluşan alüvyon dolgulu yumuşak zeminli bölgeye denetimsiz ve deprem kurallarına aykırı yapılaşmaya izin verilmemesi gerekirdi. Salonlardaki oylarla Ülkemizin diğer verimli tarım arazileri de imara açılmasın.

2 Kasım 2020 tarihli “TMMOB İzmir Depremi İlk Gözlem Raporu”nda  belirtildiği gibi; “Depreme dayanıklı yerleşim alanları ve yapılar tasarlamanın, üretmenin, deprem hasarları ve can kayıplarının azaltılmasının bilinen tek yolu, mühendis, mimar ve şehir plancılığı hizmetlerinin eksiksiz bir şekilde uygulanmasıdır.”

İnsan doğayı dizginlese de tutsak edemez, doğa özel mülke dönüşmez. Doğa özgürdür, doğa kendine yapılan ihaneti affetmez. Öcünü bir şekilde alır. İnsana her daim sadık olan toprak kendine yapılan nankörlüklere kızgın. Önce toprağı tanımak gerekli. İnsanların geçmişten gelen yer seçimi tercihlerine bakmalıyız. İnsanın bitmez tükenmez hırsını ve  rant arzusuna artık bir dur denmeli. Doğa insanlığı deprem, sel, çığ ve heyelan ile uyarıyor. Dur ve düşün diyor..! Duralım artık.

Tarım arazileri insanı ve insanlığı doyurur, öldürmez. Tarım arazilerimizi öldürerek geleceğimiz yok etmeyelim. Aç kalmayalım. Göz göre göre ölmeyelim depremlerde de. Depremlere karşı da ön koşul, “toprak ana”mızı korumak. Toprağı koruyalım, insanlığı koruyalım. Artık tarım arazilerine yapılan binalar zamansız mezarımız olmasın. Bütün bunlar mümkün mü, evet mümkün.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Cemil PEHLEVAN

ZMO Yönetim Kurulu Başkanı

Anahtar Kelimeler: İnsanlar, yerleşik, düzene, geçtiğinden, beri, bulundukları, coğrafyada, beslenme, ile, yerleşme, sorununu, birlikte, önemsemişler,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
TRABZONSPOR ÖZE DÖNMELİ Mİ?
DÖNMELİ
DÖNMEMELİ
KARARSIZIM
Namaz Vakitleri
İmsak
05:07
Güneş
06:50
Öğlen
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:20
Yatsı
18:51
http://www.burotarz.com
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.989
USD ALIŞ
3.0820
USD SATIŞ
3.1020
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7580
POUND SATIŞ
3.8210
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1859 Darwin'in "Türlerin Kökeni" çalışması yayımlandı.
1870 Türkiye'nin ilk mizah gazetesi Diyojen yayımlandı.
1925 Erzurum'da da şapka inkılabına karşı gösteriler yapıldı. Tutuklananlardan 13'ü idama mahkûm oldu ve Erzurum'da 1 ay sıkıyönetim ilan edildi.
1927 Ankara'da, Heinrinck Krippel tarafından yapılan Zafer Abidesi açıldı.
1928 Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını verdi.
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Sayısal Loto
02.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 29 - 31 - 32 - 44 - 45
Şans Topu
30.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 30 - 32 - 34 - 03
On Numara
04.11.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 10 - 25 - 27 - 29 - 38 - 39 - 40 - 43 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 62 - 64 - 68 - 74 - 75 - 77 - 78
Süper Loto
31.10.2019
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 22 - 24 - 28 - 34 - 46
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Copyright 2010 ©Tüm İçerik Hakları sebathaber.com'a Aittir. Tel:0 462 333 0 444
Yazılım: Haber Sitesi Kur